Ford vil mindske CO2-udledningen i sin forsyningskæde

Ford vil hjælpe sine leverandører til at mindske blandt andet kulstofudledning og affald ved at dele viden og praksisser.

Gennem programmet Pace vil Ford hjælpe sine leverandører til at mindske deres klimaaftryk. Foto: Ford. .

28.03.2017

SCM.dk

Bilfabrikanten Ford har siden 2014 arbejdet for at mindske det miljø- og klimamæssige aftryk på sine fabrikker gennem initiativet Partnership for A Cleaner Environment (Pace). Et program, der blandt andet har været med til at sikre, at Ford for nylig fik tildelt titlen som en af verdens mest etiske virksomheder af Ethisphere Institute, for ottende gang i træk.

Læs også: Ford: Hurtigere reservedele skal sikre flere tilfredse kunder

Men nu er det ikke kun selskabet selv, der skal have glæde af vidensdelingen, mener Ford. Bilfabrikanten har nemlig udvidet Pace til også at gælde leverandører, der vil mindske alt fra affald til CO2-udledning.

Helt konkret kan leddene i Fords forsyningskæde få nogle værktøjer og praksisser, der kan hjælpe dem i en grønnere og mere bæredygtig retning.

”Som virksomhed er det vigtigt at lave kvalitetsprodukter samtidig med, at man minimerer indvirkningen på miljøet”, udtaler Mary Wroten, senior manager for Ford Supply Chain Sustainability. Hun fortsætter:

”At have leverandører, der ønsker at tage del i det ansvar, viser, at vi kan arbejde sammen for at reducere vores kollektive, miljømæssige aftryk, mens vi samtidig kan fortsætte med at levere gode produkter”.

Læs også: Deutsche Post udvikler elektrisk bil

Gennem Pace hjælper Ford sine leverandører med at overvåge virksomhedens eget aftryk og dermed med at nå de ønskede bæredygtighedsmål. Leverandørerne deler derefter deres egen udvikling og vigtigste viden på området. Fords ”Pace-værktøjskasse” indeholder på den måde mere end 350 handlemåder inden for de fire kategorier; energi, vand, drivhusgasudledninger og affald.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

30.03.2026SCM.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

30.03.2026SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

SCM.dk

Hormuzstrædet: Beskeden stigning i antallet af gennemsejlinger

09.03.2026SCM.dk

Antallet af drikkevarer med pant slår rekord

06.03.2026SCM.dk

Lille århusiansk fødevareproducent er for alvor kommet på danmarkskortet

03.03.2026SCM.dk

Plastindustrien advarer mod politisk favorisering af glasemballage

25.02.2026SCM.dk

Go Nordic forlænger med Dagrofa i fire år

24.02.2026SCM.dk

Ny guide til det digitale produktpas

18.02.2026SCM.dk

Retur sikrer producentansvar for Temu-forhandlere i Danmark

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online