Daimler klar med ny elektrisk lastbil

I løbet af de kommende år vil Daimler elektrificere hele sit undermærke Fuso. Som en forsmag var der i går verdenspremiere på den store lastbil E-FUSO Vision One på motorshowet i Tokyo.

E-Fuso Vision One har en rækkevidde på op til 350 km, men Daimler peger selv på, at den indtil videre er bedst til bylevering. Foto: Daimler.

26.10.2017

SCM.dk

Fremtiden er elektrisk for ikke kun Volvo, Jaguar Land Rover, Tesla, Volkswagen osv., også tyske Daimler melder sig nu ind i kampen om at være førende på alternative drivliner, som det hedder, og altså med de batteridrevne i fokus.

Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC), der er en del af Daimler Trucks, annoncerede i går, at man vil elektrificere samtlige af sine modeller i de kommende år, uden dog at angive en præcis tidsramme.

Læs også: El-lastbiler leverer til Roskilde Rådhus

Det skete på det årlige motorshow i Tokyo, hvor Daimler samtidig lancerede lastbilen E-Fuso Vision One, der ifølge Ingeniøren er den første tunge eldrevne lastbil fra en af de store bilproducenter. Bilen har en rækkevidde på 350 km, en bruttovægt på 23 ton og en lastkapacitet på omkring 11 ton, hvilket er to ton mindre end den dieseldrevne version.

Sammen eCanter'en (bagest) er E-Fuso Vision One Daimler Trucks første bud på elektriske lastbiler. Flere vil komme til i de kommende år, efterhånden som MFTBC får elektrificeret hele sin portefølje. Foto: Daimler.

Daimler medgiver selv, at den elektriske langturslastbil stadig er på et tidligt stadie, og peger derfor på Vision Ones relevans i forhold til bynær levering, hvor man oplever en stigende interesse. På den baggrund, og i kombination med udviklingen inden for infrastruktur og lovgivning, mener man, at det er ’muligt’ at se Vision One være aktuel på ”modne markeder som Japan eller Europa” inden for fire år.

”Vores E-Fuso Vision One er et bud på en realistisk fuldt-elektrisk heavy-duty-lastbil. Den understreger vores ambition om at elektrificere hele vores produktportefølje. Fuso har været en pioner i elektrificeringen af lastbiler i mange år. For kun en måned siden lancerede vi vores eCanter, den første serieproducerede, fuldt-elektriske letvægtslastbil. I fremtiden vil alle vores elektriske køretøjer være at finde under E-Fuso-navnet, som vil være dedikeret til elektriske busser og lastbiler”, siger President og CEO for Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation og Head of Daimler Trucks Asia, Marc Llistosella.

Læs også: DHL og Ford præsenterer ny el-lastbil

Den mindre ellastbil eCanter, som Marc Llistosella nævner, bliver inden længe taget i brug af UPS i USA, ligesom de første modeller er blevet leveret til kunder på hjemmemarkedet i Japan, herunder Seven-Eleven og Japans største udbyder af leveringslogistik, Yamato.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

SCM.dk

Ændring af æggebakker reducerer plastforbrug markant

23.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K