Würth Industri Danmark vil tage ansvar for kundernes værdikæde

Anders Gram, ny direktør i Würth Industri Danmark, skal sikre en smidig transformation til en langt mere omfangsrig forretning.

24.03.2015

Joe Kristian Kipp, SCM.dk

”Vi lancerer en række nye teknologier, som kan håndtere varerne fysisk i dagligdagen for vores kunder”, siger direktør i Würth Industri Danmark, Anders Gram. Foto: Privat. .

En smidig transformation er på dagordenen hos Anders Gram, nytiltrådt direktør i Würth Industri Danmark, der leverer VMI-løsninger (Vendor Managed Inventory) til industrien. Selskabet skiftede i oktober navn fra Arvid Nilsson Industri, som Würth Gruppen købte tilbage i 2008, og det giver Anders Gram flere aktuelle udfordringer.

Først og fremmest skal der skiftes ERP-system, og så skal centrallageret flyttes fra Sverige til Würth Gruppens europæiske logistikcenter i det sydlige Tyskland.

”Så der foregår aktuelt en træning i nye it-systemer og produktkompetencer. Samtidig skal jeg sørge for, at vores nye identitet bliver kommunikeret ud i organisationen. Hverdagen er blevet mere international for vores 40 medarbejdere i Danmark, og det øger kravene til deres kompetencer”, fortæller Anders Gram.

Med navneskiftet går selskabet fra at være en teknisk leverandør af cirka 35.000 vareartikler inden for befæstelsesmateriale til at være leverandør af 1.4 millioner forskellige C-artikler. De mange C-artikler er en betegnelse for alle de varer, der sikrer, at en produktion kører, fra værktøj over bor og slibeartikler til personlige værnemidler. Men der er også A-varer på hylderne, understreger Anders Gram. Det er for eksempel bolte og skruer, der indgår i kundernes færdige produkter.    

Læs også: Hvilken værdi skaber din værdikæde for dine kunder?

”Så vi har nu fået en meget bredere produktportefølje og antal leverandører. Dertil kommer, at vi lancerer en række nye teknologier, som kan håndtere varerne fysisk i dagligdagen for vores kunder”, siger Anders Gram, der løbende skal vurdere, hvor meget der kan skubbes til markedsaktiviteterne uden, at baglandet tilter.

Derfor bliver de mange nye A- og C-artikler lanceret drypvis og i starten kun til OEM-, vind- og offshore-industrien.

Tager ansvar for kundens værdikæde
P.t. bruger Anders Gram også en del af sin arbejdstid på at fortælle de eksisterende kunder om den langt mere omfangsrige forretning.
”Med vores store sortiment og de løsninger, vi har til at håndtere produktets vej igennem produktionen, kan vi tage det fulde ansvar for sourcing, lagerlægning, kvalitet og inspektion af produkter, der er vigtige for kundens produktion”, siger Anders Gram.

Han vil derfor ikke betegne Würth Industri Danmark som en ny grossist, men som en ny type leverandør, der tager et aktivt ansvar for flere dele af kundens værdikæde og forretning – også internationalt.

Læs også: Mere talent i SCM, tak

Det sker blandt andet ved at tilbyde RFID-løsninger og vending-teknologier til kunderne, uanset lokation. For eksempel kan der i produktionen opstilles vendor-maskiner med værktøj, handsker med mere. Maskinerne giver mulighed for at tracke forbrugsmønsteret, og ifølge Anders Gram viser beregninger, at der kan spares 15-20 procent på forbruget ved hjælp af maskinerne.

”Vi tilbyder også shop-in-shop-løsninger, det vil sige reservedelslagre, hvor alle varer er tagget med RFID. Her kan systemet fx automatisk registrere, om det er en vare, som en kunde skal faktureres for. Desuden sørger vi for at fylde lageret op”.    

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

23.10.2026SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

SCM.dk

Dansk specialist runder de 1.000 palleteringsanlæg

SCM.dk

Mangel på elkapacitet truer industriens grønne omstilling

16.10.2026SCM.dk

LEGO-topchef hædres for vækst og bæredygtig omstilling

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælger en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia