Virksomheder vil have bedre veje

Mange danske virksomheder ønsker bedre infrastruktur og transport. Sådan har meldingen været de sidste mange år, men dette på trods ligger Danmark stadig lavt på den internationale liste over infrastruktur.

Mere en hver tredje danske virksomhed er utilfreds med infrastrukturen og transporten i landet. Politikerne bør investere mere i infrastruktur, lyder det fra Dansk Industri..

31.08.2016

SCM.dk

Mere end hver tredje danske virksomhed efterspørger, at kommunerne opprioriterer infrastruktur og transport. Det konkluderer analysen ’Virksomhederne efterlyser en bedre infrastruktur’ fra medlemsorganisationen Dansk Industri (DI).

Analysen er baseret på DI’s årlige undersøgelse ’Lokalt Erhvervsklima’, som i sin fulde længde bliver offentliggjort den 5. september. Ifølge DI viser undersøgelsen overordnet, at en forbedret infrastruktur for syvende år i træk topper listen over virksomhedernes ønsker til kommunerne.

Læs også: Infrastrukturen ved nye supersygehuse bliver forbedret

Undersøgelsen viser endvidere, at virksomhederne er mindst tilfredse i de kommuner, som ikke er koblet på motorvejsnettet samt i kommuner, som har problemer med trængsel og flaskehalse.

Og ifølge Michael Svane, branchedirektør hos DI, er det ganske vigtigt at prioritere infrastruktur højt:

”Investeringer i infrastruktur er nødvendige, for at vi kan få råd til sygehuse, plejehjem og alt det andet velfærd, som vi gerne vil udbygge. Derfor bør kommunerne og staten prioritere investeringer i veje og kollektiv transport højere”.

En 17. plads til Danmark
En nylig rapport fra Verdensbanken sætter desuden tal på, hvor godt de enkelte landes infrastruktur fungerer. Tyskland snupper førstepladsen og Sverige er nr. 3 mens Danmark får en 17. plads.

Generelt har Danmarks de sidste mange år ligget ret konstant med placeringer uden for top 15, oplyser DI.

Læs også: Partier vil droppe miljøskadelig motorvej

Af forslag til konkrete vejprojekter, som politikerne bør afsætte penge til, nævner DI en udbygning af E45 i Jylland, motorvejen på Fyn og motorvejsnettet på Sjælland samt at få udbedret mindre flaskehalse rundt om i landet.

”Der er også brug for en langsigtet masterplan, der rummer projekter som eksempelvis en midtjysk motorvej og en havnetunnel i København”, siger Michael Svane afsluttende.

- KLZ

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

17.04.2025SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

17.04.2025SCM.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

15.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatiseret sengetransport på NAU

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle