USA klar med stramme CO2-standarder til lastbiler

De amerikanske lastbiler skal blive mere brændstofeffektive og derfor har landets transportministerium fremlagt et opdateret sæt standarder for emissioner og brændstofudnyttelse.

USA's store lastbiler skal være mere brændstofeffektive og udlede mindre CO2 i fremtiden, var blandt andet beskeden fra Barack Obama i hans seneste ugentlige tale. Foto: Flickr/marksontok.

17.08.2016

SCM.dk

Fase 2 i Obama-administrationens drivhusgasprogram skal føre til en stribe besparelser, både finansielt og på CO2-kontoen. Illustration: U.S. Environmental Protection Agency/Department of Transportation, National Highway Traffic Safety Administration..

Selvom Barack Obamas tid som præsident for USA nærmer sig sin afslutning, så betyder det ikke, at han har slækket på ambitionerne, hvilket bl.a. betyder et fortsat fokus på ikke mindst klimaet og de tiltag, der kan reducere de forenede staters massive udslip af drivhusgasser.

Centralt blandt disse bestræbelser står den amerikanske godstransportsektor og de hundredtusindvis af store lastbiler (heavy duty vehicles), som ruller rundt på landets highways. For at skære i deres omfattende udslip af primært CO2, er de amerikanske myndigheder nu klar med et sæt nye standarder for brændstofeffektivitet og emissioner.

Læs også: Ny rapport: CO2-reduktion i transporten er ikke så dyr endda

Obama nævnte standarderne i sin ugentlige tale fra Det Hvide Hus i Washington i lørdags, og i går blev de så officielt lanceret af det amerikanske transportministerium Department of Transportation (DoP) i samarbejde med landets miljøbeskyttelsesagentur Environmental Protection Agency (EPA).

Standarderne er fase 2 i Obama-administrationens drivhusgasprogram og fokuserer på skære i CO2-udledningerne og forbedre brændstofeffektiviteten gennem den teknologiske udvikling af bl.a. motorer, aerodynamik og brændstoftyper. Standarderne skal indfases gradvist frem mod 2027 og DoP regner med at de vil kunne spare 1,1 mia. ton CO2, over 300 mia. liter brændstof og to mia. tønder olie, samt give nettogevinster for 230 mia. dollars (godt 1.515 mia. kr.).

Dermed vil den amerikanske transportsektor gøre sit til at bidrage til at reducere USA's samlede drivhusgasudslip og på den måde ”hjælpe med at håndterer de udfordringer, de globale klimaforandringer udgør”, som EPA formulerer det.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

08.10.2025SCM.dk

Danfoss rykker tættere på kunderne med ny fabrik i Bulgarien

06.10.2025SCM.dk

Tilliden i industrien dykker til nyt lavpunkt

06.10.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Digitale prisskilte giver ro i en travl butik

03.10.2025SCM.dk

Green Power Denmark ønsker bindende elektrificeringsmål

03.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Teresa og Astrid viste hvordan SWARM fungerer

03.10.2025SCM.dk

Naturen bliver overset som finansiel risiko i nordiske virksomheder

02.10.2025SCM.dk

Fusion samler kemi og energilogistik i ét brand

02.10.2025SCM.dk

Ny rapport advarer: Europæernes levestandard trues af manglende klimahandling

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

06.10.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

09.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Roima Intelligence
Konference
Besøg Roima på E-handelskonferencen

Den 9. oktober markerer Dansk Erhverv 20-året for E-handelskonferencen – årets største mødested for e-handlere i Danmark, hvor Roima deltager for første gang. Besøg os på vores stand, få noget lækkert at drikke og lad os sammen løfte glasset for smartere e-commerce.

Dato

09.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

KNAPP A/S
Seminar
Morgenmad hos KNAPP

Deltag i vores undersøgelse af teknologierne bag et højautomatiseret lager. For dem, der vil vide mere om forskellige automatiseringsløsninger og hvilke områder de er bedst egnede til.

Dato

15.10.2025

Tid

07:30

Sted

KNAPP Nordics kontor | Hyllie Vattenparksgata 12, Malmö (lige over broen)

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn