Uber vil indtage fragtbranchen

Allerede næste år vil Uber udvide forretningen markant.

Otto og Uber vil entrere langdistancefragtbranchen i år 2017. Foto: Otto. .

03.10.2016

SCM.dk

OM OTTOS SELVKØRENDE LASTBILER

Ottos teknologi installeres i eksisterende, konventionelle lastbiler, og gør dem selvkørende.

Selvkørende skal her forstås som semiautomatisk. En menneskelig chauffør er nødvendig i førerhuset, blandt andet til at styre vognen til og fra motorveje.

Teknologien gør til gengæld, at chaufførerne ofte har hviletid i stedet for køretid, og dermed kan fuldføre leveringer langt hurtigere.

Kilde: Supply Chain 24/7 

Det startede som et formidlingsselskab, der fik kørt privatpersoner fra sted til sted. Så kom madudbringeren Uber Eats. Nu er turen kommet til fragtverdenen, skriver supplychain247.com.

Denne sommer overtog Uber fragtselskabet Otto, der, dog stadig i opstartsfasen, udvikler selvkørende lastbiler til langdistancefragt.

Med Ubers ressourcer vil firmaet være klar til at komme på markedet med delvist automatisk kørsel allerede næste år – det afslørede Otto medstifteren Lior Ron over for Reuters i sidste uge.  

Læs også: Uber køber Otto

Lior Ron udtaler endvidere, at han på nuværende tidspunkt er i dialog med potentielle partnere. Virksomheden har, som noget af det første, planer om at fordoble det aktuelle antal på seks lastbiler.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.01.2026SCM.dk

Taulov Dry Port bliver større og stærkere

21.01.2026Inact ApS

Sponseret

Sådan ved du, om indkøb er en supportfunktion – eller en vækstmotor

19.01.2026Mitsubishi Forklift Trucks - Logisnext Denmark A/S

Sponseret

Hvornår bør du leje en truck fremfor at købe?

16.01.2026TECSYS A/S

Sponseret

Når selv moderat vækst udfordrer lagerstyringen i webshops

14.01.2026SCM.dk

Element Logic implementerer ny regional struktur for at accelerere vækst og kundeværdi i Skandinavien

14.01.2026SCM.dk

Strategisk omstilling af lagerlogistik hos leverandør af autodele

13.01.2026Mitsubishi Forklift Trucks - Logisnext Denmark A/S

Sponseret

Er det tid til automatisering af lager og logistik?

13.01.2026SCM.dk

7 førerløse trucks styrker intralogistikken på Saint-Gobains centrallager i Randers

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Grundlæggende objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at designe objektorienterede programløsninger for din virksomhed.

Dato

26.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

27.01.2026

Sted

Hvidovre