TDC: Ikke mere outsourcing

Den nye direktør i TDC, Pernille Erenbjerg, har annonceret et stop for forgængeren Carsten Dillings fokus på outsourcing. I stedet skal flere opgaver løses internt.

Den nye TDC-direktør, Pernille Erenbjerg, varsler et stop for outsourcing. Foto: TDC.

17.08.2015

SCM.dk

En af de største aktører på det danske telekommunikationsmarked, TDC med omkring 6.400 ansatte, har fået ny direktør i skikkelse af 47-årige Pernille Erenbjerg, der tiltrådte i sidste uge.

Læs også: Outsourcing giver dårlig service

Og selvom hun ikke selv vil kalde det et strategiskifte, så vil koncernens fokus på outsourcing ændre sig fremover. For hvor forgængeren, Carsten Dilling, i sine otte år på posten flyttede adskillige små og store entrepriser ud af virksomheden, så vil den nye topkvinde helst løse opgaverne internt.

”Jeg håber meget - og lige nu er det et håb og et ønske - at vi fremover kan koncentrere os om at udvikle vores egne folk og egne kompetencer, så vi ikke behøver at lave mere outsourcing. Om det lykkes eller ej, kommer an på, hvilke aftaler vi kan lave med vores medarbejdere. For der er selvfølgelig også grænser for, hvor store besparelser jeg kan lade ligge,” siger Pernille Erenbjerg til finans.dk.

TDC har i den seneste tid mistet både private og erhvervskunder, og er presset økonomisk. Det kunne tyde på, skriver finans.dk, at man fra bestyrelsens side ønsker at booste virksomheden, bl.a. ved at sige stop til udflytningen af opgaver.

Læs også: Indspark: Er outsourcing stadig den rigtige løsning?

”Det er meget naturligt at forholde sig løbende til outsourcingerne. På et eller andet tidspunkt når man til de områder, hvor det føles meget rarere at lave nogle interne løsninger. Vi skal have den danske forretning i bedre form over tid. Vi skal blive ved at gøre os umage over for kunderne,” siger Pernille Erenbjerg.

Pernille Erenbjerg har været i TDC siden 2003 og stod i 2010 i spidsen for selskabets succesfulde reintroduktion på børsen.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

30.09.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Bliv intern auditor i den nye standard ISO 9001:2026 - Vordingborg

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

SCM.dk

Danmarks første netto nul CO2-asfalt bliver anlagt i Herning

SCM.dk

SGL tester autonom elektrisk transport i Singapore

28.09.2026SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

23.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan afslører et digitalt transportflow, hvor lønsomheden forsvinder

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The foundation that makes your AI yours

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

07.10.2026

Sted

Fredericia