Store brands arbejder for bæredygtig bomuld

Adidas og Woolworths er blandt de internationale mærker, der er gået ind i kampen for ordentlige arbejds- og produktionsforhold i den globale bomuldsindustri.

YESS-initiativet arbejder direkte sammen med bomuludsspinderierne, hvilket giver det en 'unik position' i forhold til at forhindre tvangsarbejde. Foto: Flickr/lau Rey.

09.09.2016

SCM.dk

Tvangsarbejde i forsyningskæden er en de centrale udfordringer, verdens store tøjproducenter skal forholde til, når de indkøber bomuld til deres produktion. På den baggrund lancerede Responsible Sourcing Network (RSN) i starten af denne måned initiativet YESS: Yarn Ethically & Sustainably Sourced, der skal arbejde for at ”udrydde moderne slaveri i bomuldshøstning og garnproduktion ved at hjælpe spinderier med at identificere og udelukke bomuld produceret med tvangsarbejde, og med at blive verificeret for at have fair arbejdspraksisser”, som det hedder i oplægget.

Læs også: Bæredygtig bomuld i bund

Ifølge det amerikanske arbejdsministerium, U.S. Department of Labor, forekommer tvangsarbejde i forbindelse med bomuldsproduktion i mindst ni lande, primært i Asien (bl.a. Kina, Indien og Pakistan), flere steder også med børn involveret.

En række store, internationale mærker, som bl.a. adidas, Hudson’s Bay Company, Indigenous og Woolworths har skrevet under på den Statement of Support, YESS har sat op. På den baggrund vil initiativet assistere virksomhederne med at ”overholde de nyeste anti-slavery-regler, minimere deres udgifter til verifikation, etablere en branchedækkende tilgang til sporbarhed og stå bag en global liste af godkendte spinderier”, ligesom man vil promovere ansvarlige indkøb.

Unik position
Et af de parametre, der ifølge RSN får YESS til at skille sig ud fra mængden, er det faktum, at det nye initiativ arbejder direkte sammen med spinderierne (spinning mills). De ligger midt i forsyningskæderne og er derfor i en ”unik position” i forhold til netop at identificere tvangsarbejde blandt leverandørerne, og derefter forhindre disse varer i at blive anvendt, for på den måde at tvinge farmerne til at ændre praksis.

”Det er en velkendt hemmelighed at forsyningskæderne for tøj- og tekstilindustrien er fyldt med tvangsarbejde og andre brud på menneskerettighederne. Men det er ikke uundgåeligt, at det skal være sådan. I Usbekistan har vi set, hvordan økonomisk og politisk pres har hjulpet med at få de yngste børn væk fra bomuldsmarkerne”, siger Director of AntiSlavery International, Dr. Aidan McQuade, og fortsætter.

”YESS-initiativet repræsenterer en ærværdig indsats for at rydde op på systemets skyggeside, og derfor er det vitalt at virksomheder arbejder med tiltag som netop YESS for at sikre transparens og styrke arbejdernes rettigheder.”

Læs også: Projekt vil guide til ansvarlige indkøb

Responsible Sourcing Network er en del af nonprofit-organisationen As You Sow, hvis vision er ”en sikker, retfærdig og bæredygtig verden, hvor beskyttelse af miljøet og menneskerettighederne er centrale punkter i erhvervslivets beslutninger”.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

09.10.2025SCM.dk

Ny dansk digital løsning vil lette styringen af international fragt

30.09.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Dymak digitaliserer global sourcing med fine resultater og bedre dataintegration

12.09.2025SCM.dk

EU vil rydde op i udbudsmarkedet: Lav pris må ikke være altafgørende

11.09.2025SCM.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

03.09.2025SCM.dk

Der er råstoffer for milliarder i europæernes skuffer

18.08.2025SCM.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

18.08.2025SCM.dk

Onlinehandlen står stærkt trods lav forbrugertillid

15.08.2025SCM.dk

Grossister oplever vækst i svindelindkøb

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
KNAPP A/S
Seminar
Morgenmad hos KNAPP

Deltag i vores undersøgelse af teknologierne bag et højautomatiseret lager. For dem, der vil vide mere om forskellige automatiseringsløsninger og hvilke områder de er bedst egnede til.

Dato

15.10.2025

Tid

07:30

Sted

KNAPP Nordics kontor | Hyllie Vattenparksgata 12, Malmö (lige over broen)

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense