Projekt vil guide til ansvarlige indkøb

Nyt projekt vil hjælpe danske virksomheder til at undgå ubevist at støtte eksempelvis skovrydning via sine indkøb.

Landbrugets videnscenter og NEPCon er gået sammen om et nyt projekt, der skal hjælpe danske virksomheder til at få en ansvarlig forsyningskæde..

01.08.2016

SCM.dk

Selvom de fleste virksomheder gerne vil være ansvarlige og undgå nogen form for støtte til ulovlig fældning af skove, gør komplekse forsyningskæder og selskabernes manglende viden det ofte lettere sagt end gjort, skriver Food Supply.

Det vil et nyt projekt nu lave om på. Det Danida-støttede projekt vil indsamle viden og udvikle nye værktøjer, så danske virksomheder kan få hjælp til hvad der er ansvarligt indkøb af soja, palmeolie, oksekød og kvægskind – og hvad der ikke er.

Projektet er udviklet i et samarbejde mellem landbrugets videnscenter, SEGES, og miljøorganisationen NEPCon. SEGES rådgiver blandt andet virksomheder, som benytter sig af foderstoffer og halvfabrikata, der indeholder soja og palmeolie, mens NEPCon har ekspertise i lovlig og bæredygtig skovdrift.

Læs også: Byggefirmaer kan have slaver i forsyningskæden

En af de største udfordringer for projektet er, at ”vores målgruppe har udfordringer med at tage kædeansvar helt tilbage til skovniveau”, forklarer Gustaf Bock, der er chefrådgiver i Økonomi og Virksomhedsledelse hos SEGES. Han tilføjer:

”Ganske vist findes der certificeringsordninger for nogle af produkterne, som for eksempel ’Roundtable of Sustainable Palm Oil’ for bæredygtig palmeolie. Problemet er bare, at der slet ikke er nok certificerede produkter på markedet".

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

18.02.2025SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser er indkøbslederens hovedpine nummer 1

10.02.2025SCM.dk

Virksomheder satser på friend-shoring for at sikre forsyningskæden

30.01.2025SCM.dk

Danmark styrker modstandskraften med nyt resilienscenter

23.01.2025SCM.dk

Globale forsyningskædeforstyrrelser stiger med 38 procent

28.11.2024SCM.dk

’Verdens Bedste Indkøber 2024’ er hædret for sit fokus på bæredygtighed

28.11.2024SCM.dk

Sådan kan ustabilitet i Mellemøsten påvirke dansk forsyningssikkerhed

13.11.2024SCM.dk

Byggebranchen kan blive en global cirkulær frontfigur

29.10.2024SCM.dk

Danske indkøbsledere får ny brancheorganisation

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online