Så meget er fremtidens logistikmarked værd

Det globale logistikmarked vil have en værdi på over 100 billioner danske kroner i 2023. Samtidig vil mængden af varer ligge på omkring 92,1 milliarder ton i 2024, anslår et nyt studie.

Ifølge en ny prognose vil logistikindustrien have en værdi på 15,5 billioner kr. i 2023. Den stigende kurve skyldes bl.a. innovative investeringer..

07.11.2016

SCM.dk

I et nyt studie foretaget af research- og konsulentfirmaet Transparency Market Research (TMR) bliver fremtidens logistikindustri sat under lup.

TMR anslår, at logistikmarkedet lige nu har en værdi på 8,1 billioner dollars (godt 54 bio. kr.), og at dette tal vil blive næsten fordoblet til 15,5 bio. dollars (knap 104 bio. kr.) i 2023. Når det kommer til mængden af varer, lå tallet på 54,6 milliarder ton i 2015, mens det meget vel kan stige til 92,1 milliarder ton i 2024, lyder prognosen ifølge netmediet cips.org.

Innovative tiltag
Ifølge TMR har flere logistikfirmaer været gode til at investere særligt i produktinnovation, forretningsudvidelser og nye faciliteter med det formål at følge med lokale og globale konkurrenter samt at styrke deres fodfæste i branchen.

Læs også: Sådan skaber transport- og logistikvirksomheder værdi

Investeringer i teknologisk innovation er en af de væsentligste drivkræfter i markedet. Dette omhandler bl.a. automatiserede trucks, GPS-systemer og software til lagerstyring, skriver cips.org.

Som tallene ser ud nu, tegner vejtransporten sig for en andel på 44,6 % målt på omsætning, mens den maritime transport overstiger med en værdi på 47,9 % på det globale marked.

- KLZ

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Cyberangreb hos leverandører truer forsyningskæden

SCM.dk

Zolvo og Mujin vil udbrede intelligent robotautomation

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle