Ros fra ITD til det nye finanslovsforslag

Brancheorganisationen ITD er positive på de danske transport- og logistikvirksomheders vegne, når det kommer til kursen for vækst og jobskabelse i det nye finanslovsforslag fra V-regeringen.

"Vi er positive over for de signaler, som regeringen sender med deres finanslovsforslag," siger administrerende direktør i ITD, Jacob Chr. Nielsen. Foto: ITD.

01.10.2015

SCM.dk

Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) præsenterede i går under massiv mediebevågenhed sin regerings finanslovsforslag, "Stramme rammer - klare prioriteter", for 2016. En stor del af opmærksomheden samlede sig om bistandsområdet, hvor der lægges op til omfattende besparelser, hvilket mødte kritik fra mange sider.

Læs også: Mangel på arbejdskraft truer væksten

Et område, der får imidlertid ros med på vejen, er strategien for vækst på nationalt plan. Støtten kommer fra ITD – Brancheorganisation for den danske vejgodstransport, der er tilfredse med fokuseringen på, at vækst og jobskabelse også skal ske uden for storbyerne, hvilket man mener vil komme den danske transport- og logistiksektor til gode.

”Set med vejgodstransportsektorens øjne, er vi positive over for de signaler, som regeringen sender med deres finanslovsforslag. Det gælder både styrkelsen af danske virksomheder gennem bedre rammevilkår, men også i forhold til ønsket om at skabe jobs over hele Danmark. Det er vigtige skridt for den danske transport- og logistikvirksomheder, som er placeret over hele landet,” siger administrerende direktør i ITD, Jacob Chr. Nielsen, i en pressemeddelelse.

Regeringen vil med en reform for erhvervsbeskatningen også søge at styrke danske virksomheders konkurrenceevne i udlandet, et tiltag, der ligeledes vækker anerkendelse hos ITD.

Nemmere at drive virksomhed
”Regeringens målsætning om, at det skal være billigere og lettere at drive virksomhed, er en kærkommen melding til transport- og logistikvirksomheder landet over. Meldingen om et skatte- og byrdestop, som sikrer virksomhederne ro om skatter og afgifter, giver grobund for, at branchen igen kan se fremover og investere i det materiel, der skal bidrage til at flytte danske varer ud i Europa og understøtte dansk eksport,” siger Jacob Chr. Nielsen.

Herudover vil regeringen med finanslovsforslaget gøre det nemmere at foretage generationsskifter i familieejede virksomheder, hvilket er en kendt problemstilling i transportbranchen.

”Vognmandsbranchen er per definition en branche, der traditionelt er gået i arv fra generation til generation. Med bedre rammevilkår for generationsskifter betyder det, at de danske vognmænd, der står over for et generationsskifte, nu får nemmere ved at fokusere på selve forretningen i stedet for at skulle bøvle med den regeljungle, som vi har været underlagt de seneste år,” forklarer Jacob Chr. Nielsen.

Læs også: Danske virksomheder er Europas mest stabile

På et enkelt område savner ITD dog en udmelding fra regeringen. På trods af de positive konsekvenser for vækst, bl.a. i yderregionerne, har man, ifølge ITD, valgt at se bort fra forbedring og udbygning af den danske vejinfrastruktur. Organisationen ser dog frem til at emnet kan blive bragt på banen og konkretiseret under de kommende forhandlinger om finanslovsforslaget.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

09.10.2025RELEX Solutions

Sponseret

JYSK optimerer deres globale forsyningskæde og detailplanlægning med RELEX

08.10.2025SCM.dk

Danfoss rykker tættere på kunderne med ny fabrik i Bulgarien

06.10.2025SCM.dk

Tilliden i industrien dykker til nyt lavpunkt

06.10.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Digitale prisskilte giver ro i en travl butik

03.10.2025SCM.dk

Green Power Denmark ønsker bindende elektrificeringsmål

03.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Teresa og Astrid viste hvordan SWARM fungerer

03.10.2025SCM.dk

Naturen bliver overset som finansiel risiko i nordiske virksomheder

02.10.2025SCM.dk

Fusion samler kemi og energilogistik i ét brand

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

06.10.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

KNAPP A/S
Seminar
Morgenmad hos KNAPP

Deltag i vores undersøgelse af teknologierne bag et højautomatiseret lager. For dem, der vil vide mere om forskellige automatiseringsløsninger og hvilke områder de er bedst egnede til.

Dato

15.10.2025

Tid

07:30

Sted

KNAPP Nordics kontor | Hyllie Vattenparksgata 12, Malmö (lige over broen)

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense