Danske virksomheder er Europas mest stabile

Danske virksomhedsledere ser mere lyst på økonomien end i vores nabolande, viser undersøgelse fra EY.

19.02.2015

SCM.dk

I forhold til vores nærmeste naboer i Norden og Tyskland samt en lang række andre europæiske lande har lederne i store og mellemstore danske virksomheder generelt en mere positiv vurdering af deres virksomheders tilstand og fremtidige muligheder.

Det fremgår af undersøgelsen European Mid-Market Barometer 2015, som revisionsfirmaet EY for første gang har gennemført i 21 europæiske lande med deltagelse af 6.000 virksomheder, som har en omsætning på mellem 10 og 500 millioner euro.

Ifølge undersøgelsen vurderer 97 procent af de danske virksomheder, at tilstanden for deres virksomheder er god eller rimelig god, mens kun 3 procent synes, at tilstanden er decideret dårlig. Hele 98 procent vurderer situationen som stabil, og det er det højeste i Europa.

Til sammenligning finder 26 procent af de tyske erhvervsledere, at deres forretningssituation er dårlig.

Samtidig er Danmark blandt de lande, der er mindst påvirket af udviklingen i Ukraine, har mindst mangel på kvalificeret arbejdskraft og færrest virksomheder, som har svært ved at skaffe finansiering gennem fremmed kapital og banklån.

Når det er sagt, så er der ingen naiv tro på udviklingen, men en vis skepsis og realisme. 59 procent venter, at dansk økonomi vil være uændret igennem det kommende år, mens 39 procent tror på en mindre forbedring.

- JKK 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

21.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

ESG i praksis – bæredygtighed gennem hele produktets livscyklus

21.02.2025SCM.dk

Salg/marketing og supply chain finder melodien

20.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

Sustainability reporting from the soil of Iceland

19.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

Nye muligheder med nye krav og standarder

18.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

BV Talks - Om Bæredygtighed

17.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

17.02.2025Slimstock Nordic

Sponseret

Supply Chain Club 2025

14.02.2025SCM.dk

Truslen om globalt toldkaos ryster forsyningskæder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online