Nu vil Walmart levere varer direkte i kundernes køleskabe

Hos Walmart har man planer om at levere kundernes pakker og dagligvarer på den anden side af dørtrinnet. Derfor har detailgiganten indgået et samarbejde med virksomheden August, der udvikler elektroniske dørlåse.

Med en smart lock fra August kan Deliv-chauffører indtaste en engangskode for at komme ind i kundernes hjem. Foto: Walmart .

27.09.2017

SCM.dk

For at kunne konkurrere med virksomheder som Amazon har man hos den amerikanske detailgigant Walmart valgt at satse på flere nyheder inden for e-handel.

En af dem blev annonceret i sidste uge, hvor talsmænd fra Walmart kunne fortælle om et nyligt indgået samarbejde med den amerikanske virksomhed August, der blandt andet udvikler elektroniske dørlåse, skriver techrunch.dk.

Med det nye samarbejde vil man igangsætte et forsøg, hvor kunder med August-produkter, som for eksempel dørlåse og sikkerhedskameraer, har mulighed for at få leveret deres pakker og dagligvarer på den anden side af hoveddøren - og er der varer, der har brug for at komme i køleskabet eller fryseren, er der også råd for det.

Læs også: Walmart bygger afhentningstårne

Engangskode til hjemmet
Forsøget vil finde sted i Silicon Valley-området, hvor kunderne via en smart lock kan angive en engangskode til deres hjem. Samtidig har kunderne mulighed for at følge hele leveringsprocessen fra start til slut via deres mobile enhed, skriver techrunch.dk.

Med det nye forsøg vil leveringerne blive håndteret af Deliv - en service, som den Walmart-ejede Sam's Club begyndte at teste i 2016 i forbindelse med last mile leveringer i Miami.

Hvad den nye service i fremtiden vil koste, har Walmart endnu ikke annonceret, da det er noget, man vil fokusere på undervejs i forsøget.

Hvor længe forsøget vil foregå, og om Walmart planlægger at udvide det til andre byer, er endnu uvist.

- EL

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

30.12.2025SCM.dk

Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

30.12.2025RELEX Solutions

Sponseret

Europris opnår markant bedre prognosenøjagtighed med RELEX

29.12.2025SCM.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

22.12.2025SCM.dk

Forsvarsministeren afviser at producere fregatter i Danmark

22.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Glædelig jul & godt nytår fra SCANLOX teamet

19.12.2025SCM.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

18.12.2025SCM.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle