Mærsk vil vokse gennem opkøb

AP Møller-Mærsk har fået en ny opkøbsstrategi – og rygtet siger, at Sydkoreas to største shippingfirmaer står for skud.

"Mærsk er sandsyneligvis den eneste konkurrent med de finansielle muskler til at kunne klare et opkøb", siger transportanalytikeren David Kerstens. Foto: Mærsk. .

29.09.2016

SCM.dk

AP Møller-Mærsks formand, Michael Pram Rasmussen, afslørede i sidste uge, at virksomhedens containerrederi vil skifte til en opkøbsstrategi for at undgå at oversvømme markedet med nye skibe, skriver supplychain247.com.

Læs også: Hanjin-konkurs kan komme Mærsk til gode

Annonceringen kommer kun få uger efter, Hanjin Shipping Co indgav konkursbegæring. Samtidig er Hyundai Merchant Marine Co kommet på dybt vand med gæld til op over begge øre.

De to store, koreanske containershippingvirksomheder har brug for at blive reddet af en aktør, der har de finansielle muskler til at overtage roret – og det har Mærsk.

"Mærsk nødt til at deltage"
David Kerstens er transportanalytiker for den amerikanske Bank Jefferies International. Han spår, at Mærsk er på jagt efter de to Koreanske firmaer:

”Mærsk, som er markedsførende, vil med sikkerhed deltage i konsolideringen. Det bliver de nødt til”, siger analytikeren og fortsætter:

”Overtagelsesmulighederne for Mæsk er relativt begrænsede, da de fleste containerrederier allerede er bundet af alliancer, eller er familie- eller statsejede. Det mest sandsynlige scenarie er, at Mærsk overtager både Hyundais og Hanjins aktiver”, siger David Kerstens til supplychain247.com.

Læs også: Sydkoreas regering vil redde konkursramte Hanjin Shipping

Mærsk, der ikke har foretaget nogle store opkøb i mere end ti år, sidder på cirka 15 procent af verdens containerkapacitet.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

30.12.2025SCM.dk

Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

30.12.2025RELEX Solutions

Sponseret

Europris opnår markant bedre prognosenøjagtighed med RELEX

29.12.2025SCM.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

22.12.2025SCM.dk

Forsvarsministeren afviser at producere fregatter i Danmark

22.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Glædelig jul & godt nytår fra SCANLOX teamet

19.12.2025SCM.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

18.12.2025SCM.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle