Leverandørproblemer bremser VW's produktion

Den tyske bilgigant Volkswagen har måtte stoppe arbejdet på seks fabrikker efter at to leverandører har nægtet at levere vigtige elementer pga. kontraktstridigheder.

Produktionen er gået i stå på seks af VW's fabrikker i Tyskland efter at en leverandør er stoppet med at levere delkomponenter. Her er det kraftværket i forbindelse med koncernens hovedsæde i Wolfsburg. Foto: Flickr/Jonathan Hoke.

23.08.2016

SCM.dk

To centrale leverandører i Volkswagens omfattende forsyningskæde tog i sidste uge et nærmest uhørt som følge af kontraktstridigheder mellem dem og den tyske bilmastodont. Indtil der er fundet en løsning på situationen er de to komponentproducenter simpelthen stoppet med at levere dele til VW’s fabrikker, skriver Bloomberg.

Læs også: Den selvkørende bil flår i industriens forsyningskæde

Det drejer sig om to divisioner af den bosniske Prevent Group, der fremstiller gearkasser og sædeelementer, og deres leveringsstop har allerede haft vidtrækkende konsekvenser. I går (mandag d. 22/8) var produktionen således gået i stå på seks af VW’s fabrikker i Tyskland, hvilket har påvirket 27.700 ansatte, svarende til omkring 10 procent af VW’s arbejdsstyrke på verdensplan.

Hos tyske Commerzbank vurderer man, at produktionsstoppet, der har ramt de populære Golf- og Passat-modeller, kan koste VW op mod 70 mio. euro (over 520 mio. kr.) om ugen, og både af finansielle, men også imagemæssige årsager, er man forbavset og – på VW’s vegne – bekymrede over udviklingen.

”Vi er meget overraskede over at striden på denne måde er eskaleret til et niveau, hvor det går hårdt ud over produktionen. Disputsen kommer på et tidspunkt, som er upraktisk for VW, da koncernens omdømme stadig er ramt af udledningsskandalen”, siger en af bankens analytikere, Sascha Gommel, i en kundenote.

Konflikt belyser sårbar supply chain
Netop sidste års store negative historie for den tyske fabrikant, hvor det kom frem at 11 mio. dieselbiler var blevet udstyret med software designet specifikt til at snyde udledningstests, har allerede kostet VW dyrt – €18 mia. (godt 134 mia. kr.) er således afsat til at dække skandalens omkostninger.

Som følge af skandalen er VW’s aktie i år faldet med 10 procent og på den baggrund fremfører Prevent at VW forsøger at sende sine tab videre til leverandørerne, hvorfor man var ”tvunget til at stå fast for at sikre sin overlevelse”. Derfor stoppede Prevent altså sine leverancer til VW, da man blev nægtet kompensation for ombygninger på sine fabrikker i forventning om en kontrakt, der senere blev droppet.

Den annullerede ordre omfattede en aftale til en værdi af €500 mio. (omkring 3,7 mia. kr.) og derfor har Prevent ifølge Süddeutsche Zeitung krævet €58 mio. (godt 430 mio. kr.) i erstatning. VW har svaret igen ved at slæbe Prevent i retten med beskyldninger om mislighold af kontrakt. En afgørelse kan ifølge Bloomberg tidligst ventes på torsdag.

Hele konflikten har tjent til at kaste lys over, hvordan blot en enkelt underleverandør i stigende grad kan forstyrre i dette tilfælde bilproduktion pga. den strategi, som flere og flere mærkeproducenter, herunder VW, tyr til.

Læs også: Audi sparer tid med dansk lagerrobot

Ligesom de fleste af sine konkurrenter anvender VW således just-in-time manufacturing, hvilket indebærer, at underleverandører dels producerer ganske store dele af den færdige bil, og dels af disse elementer bliver leveret direkte til samlebåndet uden at bliver lagret først. Strategien er på den ene side med til at reducere omkostningerne, men på den anden side gør den også produktionen sårbar; selv en mindre disruption vil hurtig sende dønninger hele vejen gennem forsyningskæden.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.01.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Automatiseret transport skaber bedre flow i stoleproduktion

15.01.2026Global AGV

Sponseret

Din tur til at få en problemfri og gennemtestet løsning!

13.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

65% af tiden sparet

07.01.2026Global AGV

Sponseret

Få 125.000 kr. til at afprøve en Global AGV - Først til mølle!

07.01.2026SCM.dk

Danmarks IP-styrke løfter eksporten med 105 milliarder kroner

06.01.2026SCM.dk

Nyt program skal redde hardware-startups fra produktionsmuren

06.01.2026SCM.dk

Nyt nationalt netværk skal accelerere metal 3D-print i dansk industri

05.01.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Ny og forbedret produktion krævede nye traverskraner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle