HH Ferries Group miljøcertificeres

Rederiet HH Ferries Group har opnået miljøcertificering og forpligter sig dermed til løbende at forbedre miljøindsatsen.

HH Ferries Group, der siden 2007 har levet op til SECA’s emissionsregler med alle fem færger, er blandt de første rederier på en højintensiv rute til at opnå miljøcertificering efter ISO 14001:2015-standarden. Foto: HH Ferries Group. .

18.01.2017

SCM.dk

HH Ferries Group, der driver Scandlines Helsingør-Helsingborg, er blevet miljøcertificeret efter ISO 14001:2015-standarden, for at arbejde målrettet med miljøledelse og grøn færgedrift.

Med certificeringen forpligter HH Ferries Group sig til løbende at forbedre sit miljøledelsessytem samt indsats for at reducere miljøpåvirkningen. Rederiet skal blandt andet arbejde for at reducere ressourceforbrug, sikre miljøhensyn ved indkøb samt under medarbejdernes uddannelse og ikke mindst minimere anvendelse af kemikalier i den daglige drift.

Læs også: Akut mangel på lastbilchauffører truer transportbranchen

”Vi driver en bæredygtig færgerute og arbejder løbende med både procesoptimering og anvendelse af moderne teknologi for at reducere miljøpåvirkningen i og omkring Øresund”, siger Henrik Rørbæk, administrerende direktør i HH Ferries Group. Han fortsætter:

”Det er en integreret del af vores strategi at værne om miljøet, og derfor er vi stolte over certificeringen, som er en anerkendelse af vores medarbejderes indsats for at drive en ordentlig forretning med respekt for regionens miljø”, siger direktøren og fremhæver, at certificeringen giver virksomheden konkrete redskaber og gode rammer til at strukturere miljøarbejdet endnu bedre i fremtiden.

Læs også: Fire Maersk-skibe på vej til ophug i Indien

HH Ferries Group, der siden 2007 har levet op til SECA’s emissionsregler med alle fem færger, er blandt de første rederier på en højintensiv rute til at opnå miljøcertificeringen.

Derudover oplyser virksomheden, at de to færger Tycho Brahe og Aurora skal skifte til batteridrift for at nedsætte miljøpåvirkningen yderligere. Et skifte vi højst sandsynligt vil se flere færger foretage i løbet af det kommende årti.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

09.10.2025RELEX Solutions

Sponseret

JYSK optimerer deres globale forsyningskæde og detailplanlægning med RELEX

08.10.2025SCM.dk

Danfoss rykker tættere på kunderne med ny fabrik i Bulgarien

06.10.2025SCM.dk

Tilliden i industrien dykker til nyt lavpunkt

06.10.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Digitale prisskilte giver ro i en travl butik

03.10.2025SCM.dk

Green Power Denmark ønsker bindende elektrificeringsmål

03.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Teresa og Astrid viste hvordan SWARM fungerer

03.10.2025SCM.dk

Naturen bliver overset som finansiel risiko i nordiske virksomheder

02.10.2025SCM.dk

Fusion samler kemi og energilogistik i ét brand

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
KNAPP A/S
Seminar
Morgenmad hos KNAPP

Deltag i vores undersøgelse af teknologierne bag et højautomatiseret lager. For dem, der vil vide mere om forskellige automatiseringsløsninger og hvilke områder de er bedst egnede til.

Dato

15.10.2025

Tid

07:30

Sted

KNAPP Nordics kontor | Hyllie Vattenparksgata 12, Malmö (lige over broen)

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense