GEA indgår samarbejde med Bossard

For nylig indgik GEA og Bossard en treårig aftale om et smart lagerstyringssystem, der skal fremtidssikre GEA’s danske produktion og reducere virksomhedens omkostninger med knap 67 procent.

Et nyligt indgået samarbejde mellem GEA og Bossard skal hjælpe med at sikre en reducering af omkostningerne i GEA’s danske produktion. Arkivfoto..

19.04.2017

SCM.dk

I de danske landbrugsvirksomheder fylder teknologi efterhånden mere og mere, da den skal være med til at optimere produktionen.

Udviklingen skal forvandle traditionelle produktionsvirksomheder til intelligente smart factories ved hjælp af digitalisering, automatisering og trådløs kommunikation.

Læs også: Ansvarlig leverandørstyring giver overblik

Af samme årsag har GEA Farm Technologies Mullerup, der producerer automatiske fodringsanlæg, for nylig implementeret Bossards lagerstyringssystem SmartBin.

Det har sikret virksomheden en årlig besparelse på 154.309 kroner, hvilket svarer til en reducering af omkostningerne på 67 procent.

Forbedring af virksomhedens produktivitet
Løsningen forbedrer virksomhedens produktivitet via central live-monitorering af lagerbeholdninger af en række varenumre, som sikrer, at virksomheden undgår at løbe tør for befæstelseselementer som fx skruer og møtrikker.

Ifølge Jacob Aagaard, der er indkøber hos GEA, har virksomheden fulgt smart factory-udviklingen nøje, hvorfor det også er årsagen til virksomhedens investering i den nye teknologi:

”Fordelen ved den nye implementering er, at systemet forenkler og effektiviserer de mest tids- og ressourcekrævende processer. Implementeringen er sket i tre trin – fra manuel disponering til 2-boks-system og videre til SmartBin, som reducerer lagerbinding og interne logistikomkostninger og giver høj leveringssikkerhed”.

Stigende efterspørgsel på kvalitetsløsninger
Ifølge Bossard er der en stigende efterspørgsel på kvalitetsløsninger og rådgivning hos danske produktionsvirksomheder, da de danske virksomheder er presset grundet omkostningerne til produktion i forhold til resten af Europa og lande som fx Kina og Rusland.

Derfor mener Martin Andersen, der er sales manager hos Bossard, at investeringer er vejen frem:

”Vi oplever en voksende efterspørgsel på kvalitetsløsninger og rådgivning hos danske produktionsvirksomheder, der skal konkurrere på både kvalitet og effektivitet – og behovet er særligt stort i landbrugs- og fødevareindustrien”.

Læs også: Sanistål klar med to lagerstyringskoncepter

Aftalen mellem GEA Farm Technologies og Bossard løber tre år med mulighed for forlængelse.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

05.11.2025SCM.dk

Ny droneforening skal styrke samarbejdet mellem myndigheder og virksomheder

05.11.2025SCM.dk

Fokus på resiliens i forsyningskæden skaber stejl kurve for virksomhedsopkøb

04.11.2025SCM.dk

Naturen skal give afkast: Ny dansk virksomhed vil gøre det muligt at investere i biodiversitet

04.11.2025SCM.dk

Global handel demonstrerer overraskende modstandskraft

03.11.2025SCM.dk

Erhvervstilliden blandt SMV’er når laveste niveau i næsten to år

03.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Spar penge, tag hensyn til miljøet og minimer spild

03.11.2025SCM.dk

Valg af søfragts-partner kan gøre kæmpeforskel for dit scope 3 (og bundlinjen)

31.10.2025PALOMAT

Sponseret

Kom til Automationsdag hos BILA - Oplev automation hands on🤖

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle