Esbjerg Havn vil udvide med én million kvadratmeter

Grundet et højt aktivitetsniveau og en stigende vækst vil man hos Esbjerg Havn foretage en havneudvidelse på cirka én million kvadratmeter frem mod 2030.

Hos Esbjerg Havn er man i gang med indledende undersøgelser for at kunne fortsætte en etapevis havneudvidelse. Illustration: Esbjerg Havn..

26.06.2017

SCM.dk

Hos Esbjerg Havn oplever man i øjeblikket et historisk højt aktivitetsniveau – og der er udsigter til, at væksten vil fortsætte de næste ti år.

Men hvis vækstpotentialet skal løses, kræver det mere plads. Ifølge analyser foretaget af Esbjerg Havn, skal havnen kunne udvide med cirka én million kvadratmeter og én kilometer ekstra kaj frem mod 2030.

Stigende efterspørgsel fra kunder
De sidste ti år har Esbjerg Havn gennemført udvidelser, i takt med at kunderne har efterspurgt mere areal. Og sådan skal det således også være i fremtiden:

”Forudsætningen for, at både virksomhederne på havnen og Esbjerg Havn fortsat kan vokse og udvikle sig til gavn for hele regionen, er, at vi kan tilbyde en havneinfrastruktur, som i kvalitet, indretning og størrelse matcher vores kunders behov. Ellers søger kunderne andre stedet hen”, siger Ole Ingrisch, der er direktør for Esbjerg Havn, og fortsætter:

”Vi forventer vækst i efterspørgslen efter arealer. Derfor må vi allerede nu forholde os til fremtiden og få afklaret mulighederne for at kunne fortsætte en etapevis havneudvidelse. Havneudvidelser har en lang planlægningshorisont, og derfor skal de indledende undersøgelser sættes i gang nu”.

Læs også: Aalborg Havn er Danmarks første CO2-neutrale havn

I de kommende måneder vil Esbjerg Havn få projektet afklaret, og til efteråret vil man aflevere en VVM-anmeldelse. Det bliver startskuddet for den formelle myndighedsproces og offentlige høringsfaser.

- EL

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

23.04.2025Norris Print-Tech A/S

Sponseret

Mobil arbejdsstation med stor tablet

11.04.2025SCM.dk

JYSK investerer i spansk distributionshub for ekspansion i Sydeuropa og Nordafrika

11.04.2025SCM.dk

4 ud af 10 bøvler med at styre strømmen af lastbiler til og fra lagerterminalen

10.04.2025Global AGV

Sponseret

Global AGV flytter 2 ud af 3 medarbejdere til andre opgaver

08.04.2025SCM.dk

ACI: Styrk forsyningskæderne efter Trumps toldchok

07.04.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Køb din COMEGE kran hos Fyns Kran Udstyr

04.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Derfor er Wexøes kunder tilfredse – se logistikken bag

03.04.2025Combilift

Sponseret

Combilift’s Legacy in Wind Energy: Engineering Solutions for a Sustainable Future

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle