Dyr Storebæltsbro bremser virksomheders vækst

Det er dyrt at sende en lastbil over Storebæltsbroen og det kan adskillige danske virksomheder mærke i det daglige. Specielt i transportbranchen er ønsket om lavere takster udtalt.

Storebæltsbroen bør gøres billigere fra lastbiler, mener flere aktører i transportbranchen. Foto: Flickr/News Øresund.

05.08.2016

SCM.dk

Danske virksomheder med forretning i både den østlige og vestlige del af landet har en solid udgiftspost, som mange af deres konkurrenter ikke mærker det store til. Passagen af Storebæltsbroen er nemlig en bekostelig affære for en lang række virksomheder, skriver Børsen.

Læs også: Dachser vækster i Norden

Et godt eksempel er grovvarekoncernen DLG, der årligt bruger 10-12 mio. kr. på at lade sine lastbiler og ansatte køre frem og tilbage over den store bro. Og den ekstraomkostning synes selskabet er for høj.

Detaildirektør i DLG, Lars Thorø, giver således over for Børsen udtryk for, at brotaksten, der i dag er på 1130 kr. for en stor lastbil, bør sænkes, så den ikke rammer virksomheder, der tilfældigvis har brug for transport mellem Øst- og Vestdanmark. 

Hermed ligger han i tråd med resultatet af en meningsmåling fra analysevirksomheden Greens, hvor 69 procent af topcheferne i en række transportvirksomheder mener, at brotaksten for lastbiler er for høj.

Samme holdning har man hos Dansk Industri. Taksten for at køre over bæltet blev i sin tid indført for at betale selve broen tilbage, men i dag går store dele af indtægterne fra brotaksterne til at finansiere infrastruktur andre steder i landet, og det er DI ikke tilhængere af.

"Hvis man fastholder takster, der ligger ud over, hvad der er nødvendigt for at nedbringe gælden, så er det i virkeligheden en skat på mobilitet. Og vi ønsker ikke en skat på mobilitet, for det svækker virksomhedernes vækstmuligheder", siger branchedirektør i DI, Michael Svane, til Børsen.

Læs også: Femernforbindelse vedtaget – DI jubler

Den udlægning bliver bakket op af en Grontmij-analyse bestilt af interesseorganisationen Fynsk Erhverv sidste år, der afdækkede effekterne af en sænket Storebæltstakst. Analysen viser, at et prisfald på 25 procent frem mod 2030 ville give en samfundsmæssig gevinst på 16 mia. kr. 

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

04.06.2025SCM.dk

Trump-politik får danske ingeniører til at overveje exit

03.06.2025SCM.dk

Catena køber logistikejendom i Brøndby af PFA for 285 millioner kroner

30.05.2025SCM.dk

Aalborg Portland vil gå fra sort syndebuk til grøn frontløber

28.05.2025SCM.dk

Danmark skal satse klogt i det globale batterikapløb

27.05.2025SCM.dk

Cbamboo løber med sejren i europæisk start-up konkurrence

26.05.2025SCM.dk

Supermagter ved skillevej: Kinas CO2-kurve knækker og USA fyrer op i kulkraftværkerne

26.05.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Inspiration og innovation i Hobro

26.05.2025SCM.dk

Den kolde kæde: Branchefolk vil sænke temperaturen med 3 grader

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Sustainability Manager

Gør din ESG-rapportering enklere, mere effektiv og fuldt compliant

Dato

04.06.2025

Tid

11:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

11.06.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 3 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

12.06.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

12.06.2025

Sted

Online