Dachser vækster i Norden

Årsrapporten for 2015 viser, at virksomhedens danske afdeling har hævet sit resultat med over 20 procent. Dachser selv fremhæver en succesfuld ledelsesfilosofi og et dedikeret fokus på vækst.

Logistikkoncernen Dachser kan fremvise et flot årsregnskab med vækst i både Danmark og resten af Skandinavien. Foto: Flickr/Richard Says..

09.06.2016

SCM.dk

Finn Skovbo Pedersen er Managing for Director Dachser Nordic. Foto: Dachser. .

Siden 2011, hvor røde tal og underskud fyldte årsrapporten, har logistikvirksomheden Dachsers nordiske grene oplevet markant vækst. Nu viser årsrapporten fra sidste år, at den positive tendens fortsatte i 2015.

Alene i Danmark viser rapporten et resultat på 25 millioner kroner før skat. I 2014 var det tal 20,8 millioner, hvilket er en stigning på over 20 procent. Det samlede regnskab for de nordiske lande, viser endvidere et resultat på 33,4 millioner kroner før skat. I årsregnskabet fra 2014 lå det tal på 17,2 millioner og forbedringen er altså på hele 94,2 procent.

Læs også: Dachser melder om vækst

”Væksten i Dachser skyldes mange forhold, men primært et konstant og dedikeret fokus på vækst, udvikling og lønsomhed i alle vores forretningsområder. Det sker blandt andet på basis af en grundlæggende ledelsesfilosofi om, at tingene skal gøres enkelt og effektivt og rigtigt første gang over for vores kunder”, siger Finn Skovbo Pedersen, Managing Director for Dachser Nordic. Han fortsætter:  

”Vi skaber også vækst på baggrund af vores unikke netværk. Netværket er skruet sammen på en måde som tiltaler kunder, der har et fleksibelt og standardiseret distributionsbehov på det europæiske marked."

Læs også: Dachser kåret som førende logistikbrand i Tyskland

Dachserkorncernen har hovedkontor i Tyskland og cirka 26.500 medarbejdere fordelt på 428 fillialer rundtom i verden.  

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

05.09.2025PALOMAT

Sponseret

PRODUKTNYHED fra verdens største leverandør af pallemagasiner

04.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder holder fast i bæredygtighed trods politisk tøven

03.09.2025SCM.dk

Plastindustrien samler branchen på én stor fællesstand på HI-messen

03.09.2025RELEX Solutions

Sponseret

How the RELEX platform turns AI agents into experts

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

12.09.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

12.09.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense