DSV opjusterer 2017-forventningerne efter vækst i kvartalsregnskabet

DSV’s delårsrapport for tredje kvartal er ude og den vidner om vækst og resultater over forventningerne. Det får nu transportkoncernen til at opjustere de samlede forventninger til hele 2017.

Transport- og logistikkoncernen DSV opjusterer 2017-forventningerne efter en positiv delårsrapport for tredje kvartal. Foto: DSV.

31.10.2017

SCM.dk

Konkret viser rapporten en vækst i indtjeningen på 30 procent og en vækst i aktiviteten på linje med eller over markedet. De positive resultater får derfor DSV’s adm. direktør, Jens Bjørn Andersen, til at hæve forventningerne til den samlede rapport for 2017:

”DSV fortsætter den gode udvikling, og vi opjusterer derfor forventningerne til hele 2017 og iværksætter et fem måneders aktietilbagekøbsprogram på 1.250 millioner kroner”, siger Jens Bjørn Andersen i en pressemeddelelse.

Det er især et højt aktivitetsniveau i Air & Sea-divisionen, der får direktøren til at opjustere 2017-forventningerne. Derudover er omkostningerne fra købet og integrationen af den amerikanske virksomhed UTi også blevet realiseret hurtigere end ventet. DSV overtog UTi i begyndelsen af 2016 for ni mia. kr.

Læs også: Deutsche Bahn leverer godt halvårsregnskab

Trods fremgangen har DSV oplevet en faldende bruttoindtjening per flyttet container til havs og fragtet ton i luften, skriver Ritzau Finans. Men det billede, vil topchefen nu have vendt:

”Det, vi skal til nu, er både at vokse toplinjen og bruttoavance. Vi skal vokse på alle parametre i 2018. Vi kan blive mere produktive og effektive uden at øge omkostningerne”, siger Jens Bjørn Andersen til Ritzau Finans.

Læs DSV’s konkrete opjusteringer her.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

05.09.2025PALOMAT

Sponseret

PRODUKTNYHED fra verdens største leverandør af pallemagasiner

04.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder holder fast i bæredygtighed trods politisk tøven

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

12.09.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

12.09.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense