DFDS: Kvartalet efter Brexit er vores bedste nogensinde

Trods Brexit og svækkelse af pundet kan DFDS konstatere fremgang i årets tredje kvartalsregnskab.

På trods af en svækkelse af pundet går det bedre for DFDS nu et kvartal efter Brexit end samme kvartal sidste regnskabsår. Foto: DFDS. .

16.11.2016

SCM.dk

I går kom DFDS’ tredje kvartalsregnskab for 2016, og endnu engang kan det danske rederi se tilbage på et solidt kvartal, der har budt på opjusteringer. Det drejer sig blandt andet om rederiets forventninger til EBITDA, der er vokset fra 2.450-2.600 mio. kr. til 2.525-2.625 mio. kr.

”Vi har haft et rigtigt solidt tredje kvartal og faktisk vores bedste nogensinde, på trods af at der er tale om det første fulde kvartal siden Brexit. Men som forventet kan vi jo se, at verden går videre”, siger Niels Smedegaard, administrerende direktør i DFDS, til Ritzau Finans.

Læs også: Dachser vækster i Norden

De positive nyheder kommer altså på trods af sommerens Brexit og et efterfølgende svækket pund. Pundsvækkelsen, der har rundet 15-17 procent, har blandt andet medført, at DFDS har nedjusteret forventningerne til årets vækst på toplinjen til fire procent mod tidligere seks procent.

”Vi har gjort op, at de effekter påvirker os med noget, der ligner en halv milliard i reduceret omsætning i hele 2016, og noget der ligner 75 millioner kroner for hele året på bundlinjen. Men trods de effekter opnår vi stadig et rekordresultat og en fremgang. Så vi er glade”, siger Niels Smedegaard.

Forbedringer over en bred kam
At kvartalsregnskabet er så meget bedre end samme tidspunkt sidste år, skyldes især, at der har været forbedringer over en bred kam, forklarer Niels Smedegaard.

Den administrerende direktør ser kun få mørke pletter i regnskabet primært i form af logistikaktiviteterne i England, hvor DFDS rammes af pundomregningen. Derudover er passagerudviklingen på Den Engelske Kanal negativ – det samme er tilfældet for rederiets konkurrenter.

”Der er simpelthen færre passagerer, der har krydset Kanalen i tredje kvartal. Det skyldes formentligt, at det svagere pund har gjort det lidt dyrere for briterne at krydse Kanalen. Muligvis hænger det også sammen med de terroranslag, der har været i Frankrig og Belgien, og den sidste ting, der muligvis påvirker, er situationen med migranterne i Calais, som har gjort, at folk måske ikke synes, at det er det mest festlige sted at tage båden til”, siger Niels Smedegaard.

Læs også: CGM Fransk rederi-gigant har tabt 100 millioner dollar

Samme dag som det nyeste kvartalsregnskab blev offentliggjort, overtog DFDS hele aktiekapitalen i Haulage Shetland, der opererer i Skotland under navnet Shetland Transport, oplyser Søfart.dk.

Købet styrker DFDS’ skotske logistikplatform og forventes fra transaktionens start den 14. november at give et afkast på ti procent af den investerede kapital. Transaktionen får ingen væsentlig indflydelse på DFDS’ forventninger til 2016.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

31.03.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Lille label, stor fortælling: en artikelserie om linerless labels

31.03.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Rejsen for en lager-label – sådan optimerer du dit lagerstyringssystem

28.03.2025Bring

Sponseret

Sådan kan automatiseret 3PL lager optimere din Last Mile-logistik

27.03.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Effektivitet og præcision i én kompakt løsning med Counterbalance AGV

25.03.2025SCM.dk

NTG opkøber DTK og udvider ydelseskataloget

25.03.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde el-truck bidrager til bæredygtighed hos Petersen Tegl

20.03.2025SCM.dk

JYSK reducerer CO2e-udledning med solceller

17.03.2025SCM.dk

Effektiv logistik optimerer Stanley Black & Deckers forsyningskæde i Norden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

31.03.2025

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Slimstock Nordic
Konference
Supply Chain Club 2025

Sidste chance for tilmelding!

Dato

01.04.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Kellers Park, Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

02.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Toyota Material Handling A/S
Messe
Toyota Material Handling deltager på Transportmessen 2025

Mød os på på Transport 2025, som finder sted i Messecenter Herning d. 3-5. april. Få gratis adgang til messen – brug blot koden toyota2025, når du bestiller dine billetter online. Vi glæder os til at byde dig velkommen ved stand M9600.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Herning Messecenter

Brother Nordic A/S
Messe
Transport 2025

Skandinaviens førende fagmesse inden for transportbranchen.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Messecenter Herning

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams