Danske værdikæder mangler it-understøttet innovation

Der er store huller i ledelsen af værdi- eller forsyningskæden i danske virksomheder. Der er blandt andet behov for mere fokus på teknologidrevet supply chain innovation, der er eksekverbar. Syddansk Universitet lancerer derfor en såkaldt fagpakke i teknologidrevet supply chain innovation.

Syddansk Universitet lancerer nu en 'fagpakke', som har fokus på teknologidrevet supply chain innovation..

24.10.2016

SCM.dk

Det største problem i ledelse af danske virksomheders værdi- eller forsyningskæder er, at de fleste udfordringer slet ikke er kendte, men er usynlige og uerkendte udfordringer. Det mener Einar Scholte, der er partner i BDO Advisory og NewCore. Han mener, der skal nye innovative løsninger til, som er teknologiunderstøttede og eksekverbare for at se og indløse det kæmpepotentiale, dette felt gemmer på.

Det behov forsøger Syddansk Universitet (SDU) nu at imødekomme ved at lancere en såkaldt fagpakke i teknologidrevet supply chain innovation i regi af Master i IT, der bliver udbudt af IT-vest. Målgruppen er ledere og ansatte i både private og offentlige organisationer, der arbejder med at effektivisere arbejdsgange i forbindelse med forretningsudvikling og forandringsprocesser. Det kan både være i forhold til fysisk produktion og administrative processer.

Det svære helhedsperspektiv
”Målet med forløbet er, at deltagerne opnår kendskab til de specielle udfordringer, der er ved implementering af teknologidrevet supply chain innovation i virksomheder. Deltagerne skal klædes på til at se virksomheden i et helhedsperspektiv og blive i stand til at analysere sig frem til, hvor teknologi med fordel kan anvendes for at udvikle forretningen i et supply chain perspektiv”, fortæller bagmanden bag uddannelsestilbuddet professor Jan Stentoft fra SDU.

Læs også: Rapport: Transportbranchen skal være mere digital

Han tilføjer: ”Det med at se virksomheden i et helhedsperspektiv og forretningen i et supply chain perspektiv er slet ikke så indlysende og let, som det måske lyder. Al erfaring viser, at det i praksis er meget vanskeligt at anlægge et ægte helhedsperspektiv på en virksomheds værdi- eller forsyningskæde. Det gælder særligt fordi, værdikæden går på tværs af en række funktioner i en virksomhed, og at det derfor er nødvendigt at skabe en fælles helhedsforståelse og et fælles billede. Det er ikke nemt”.

Før forandringer ud i livet
Fagpakken, hvor det første forløb vil strække sig over første halvår i 2017, vil lære deltagerne at gennemføre forandringsprocesser i virksomheder i overensstemmelse med den forretningssituation, deltagernes virksomheder befinder sig i.

Det indebærer ifølge Jan Stentoft opbygning af kompetencer til at kunne forstå forskellige teknologidrevne supply chain innovationer og deres indflydelse på virksomhedens muligheder for at agere og udvikle sig.

?Læs også: Logistikbranchen har brug for store it-investeringer

Værdikæden skaber konkurrencekraft
”Der er ingen tvivl om, at en stærk værdikæde skaber stor konkurrencekraft. Der er et stort behov for en skarpere, mere bevidst og mere innovativ tilgang til at få løst de problemer, der er i forbindelse med værdikædeudvikling. Det skal sikre, at vi udnytter den teknologi, der findes i virksomheden, og at vi får en meget bedre styring af værdi- eller forsyningskæden. Vi ser alt for ofte, at supply chain indsatser sander til, at strategier er styret af tilfældigheder og at de stritter i modsatrettede retninger”, fortæller Einar Scholte og supplerer:

”Denne fagpakke er en vigtig trædesten i udvikling af den næste generation af ledere af virksomhedernes største konkurrencekraft – nemlig værdikæden”.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.09.2026SCM.dk

Hver anden virksomhed nedprioriterer AI-træning

03.09.2026SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

SCM.dk

Bosch udvikler brændstofventil til skibsmotorer

03.09.2026SCM.dk

Fra Køge-virksomhed til global IoT-koncern

01.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes opkøber Tai

31.08.2026AGR

Sponseret

Hvordan laver man et forecast for et produkt, der aldrig er blevet solgt?

31.08.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

31.08.2026SCM.dk

AI kan gøre manuel lageroptælling overflødig

31.08.2026AGR

Sponseret

Når forsyningskæden bliver digital, ændrer medarbejdernes rolle sig

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

10.09.2026

Sted

Hvidovre

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden. På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Dansk Standard
Kursus
AI Act i praksis – lovgivning og standarder om kunstig intelligens

På dette endags introduktionskursus får du en gennemgang af AI Act og formålet med regelsættet. Derudover vil du få indblik i ISO/IEC 42001, der opstiller krav til et ledelsessystem for kunstig intelligens (AIMS), og hvordan den kan indgå i arbejdet med AI.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Odense