Damco: Vi er ikke til salg

De rygter, der på det seneste har svirret omkring et muligt salg af Mærsk-ejede Damco, aflives nu af Damcos direktør.

Rygterne om et muligt salg af Damco aflives af administrerende direktør Hanne B. Sørensen. Foto: Damco..

01.06.2016

SCM.dk

At logistikselskabet Damco, som ejes af A.P. Møller-Mærsk, skulle være til salg, er ifølge Damcos administrerende direktør, Hanne B. Sørensen, rygter uden hold i.

Damco er den mindste af de otte forretninger, som Mærsk ejer, og har flere gange været udpeget som den enhed, rederiet ville sælge fra. Det skulle blandt andet skyldes store underskud i 2013 og 2014. Sidste år bød dog på et mindre overskud på 19 millioner dollar, skriver ShippingWatch.

Læs også: Millionbøde til to Mærsk-selskaber

På trods af underskud og at selskabet kun udgør en halv procent af den investerede kapital i Mærsk, mener Hanne B. Sørensen, at det er fordelagtigt for rederiet at eje Damco:

”Det er en fordel for gruppen at have en enhed som os, for vi er meget ”asset light” (ejer ikke mange aktiver, red.). De behov, vi har for at investere i it-platforme, er ingenting i forhold til, hvis du skal investere i nye skibe”, siger Hanne B. Sørensen og fortsætter:

”Personligt kunne jeg ikke forestille mig, at vi havde en anden ejer. Det må jeg indrømme. Mange af de værdier, der driver os, er de samme, som går igennem gruppen”.

Damco har eksisteret i over 100 år og var tidligere en del af rederiet P&O Nedlloyd.

- KLZ

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

07.06.2025SCM.dk

Eksport holder stand trods Trumps toldmure

06.06.2025SCM.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

05.06.2025SCM.dk

CEO Kasper Tranberg står nu i spidsen for brændstofforsyning til dansk luftfart

04.06.2025SCM.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

04.06.2025SCM.dk

Trump-politik får danske ingeniører til at overveje exit

03.06.2025SCM.dk

Catena køber logistikejendom i Brøndby af PFA for 285 millioner kroner

30.05.2025SCM.dk

Aalborg Portland vil gå fra sort syndebuk til grøn frontløber

28.05.2025SCM.dk

Danmark skal satse klogt i det globale batterikapløb

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

11.06.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 3 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

12.06.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

12.06.2025

Sted

Online

Brother Nordic A/S
Messe
RFID & Iot in the Nordics 2025

Mød os til "RFID & Iot in the Nordics 2025" i København.

Dato

12.06.2025

Sted

Rued Langgaards vej 7 2300 København S