Damco: Vi er ikke til salg

De rygter, der på det seneste har svirret omkring et muligt salg af Mærsk-ejede Damco, aflives nu af Damcos direktør.

Rygterne om et muligt salg af Damco aflives af administrerende direktør Hanne B. Sørensen. Foto: Damco..

01.06.2016

SCM.dk

At logistikselskabet Damco, som ejes af A.P. Møller-Mærsk, skulle være til salg, er ifølge Damcos administrerende direktør, Hanne B. Sørensen, rygter uden hold i.

Damco er den mindste af de otte forretninger, som Mærsk ejer, og har flere gange været udpeget som den enhed, rederiet ville sælge fra. Det skulle blandt andet skyldes store underskud i 2013 og 2014. Sidste år bød dog på et mindre overskud på 19 millioner dollar, skriver ShippingWatch.

Læs også: Millionbøde til to Mærsk-selskaber

På trods af underskud og at selskabet kun udgør en halv procent af den investerede kapital i Mærsk, mener Hanne B. Sørensen, at det er fordelagtigt for rederiet at eje Damco:

”Det er en fordel for gruppen at have en enhed som os, for vi er meget ”asset light” (ejer ikke mange aktiver, red.). De behov, vi har for at investere i it-platforme, er ingenting i forhold til, hvis du skal investere i nye skibe”, siger Hanne B. Sørensen og fortsætter:

”Personligt kunne jeg ikke forestille mig, at vi havde en anden ejer. Det må jeg indrømme. Mange af de værdier, der driver os, er de samme, som går igennem gruppen”.

Damco har eksisteret i over 100 år og var tidligere en del af rederiet P&O Nedlloyd.

- KLZ

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

17.04.2025SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

17.04.2025SCM.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

15.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatiseret sengetransport på NAU

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle