Millionbøde til to Mærsk-selskaber

To af Mærsks amerikanske datterselskaber, Damco USA og Farrell Line, har fået en massiv bøde for at have fiflet med dokumentationen i forbindelse med transportydelser.

To Mærsk-ejede selskaber har måttet betale knap 25 mio. kr. i bøde i USA. Foto: Flickr/Sparkle Motion.

14.03.2016

SCM.dk

Papirarbejdet skal være i orden, ellers kan det give problemer. Det gælder i mange branchen, og transportindustrien er naturligvis ingen undtagelse. Det har to af Mærsk Gruppens selskaber netop fået at føle på egen ’krop’, efter at de er blevet idømt en solid bøde i USA, skriver branchesitet Tradewinds.

Nærmere bestemt drejer det sig om det amerikanske justitsministerium (US DoJ), der har været efter logistikoperatøren Damco USA og Farrell Line, der specialiserer sig i transport af biler, for at have ’genskabt’ vægtdokumenter i forbindelse med transportydelser til transportagenturet i det amerikanske forsvar, US Transportation Command (USTranscom), der håndterer militærets logistik.

Læs også: Er Mærsk på vej mod nye frasalg?

Derfor har de to Mærskselskaber måttet til lommerne og har betalt 3,67 mio. dollars (knap 25 mio. kr.) i bøde. Farrell havde en multimodal ’dør-til-dør’-aftale med USTranscom om at transportere militært isenkram ind og ud af Afghanistan, som man udliciterede til Damco.

Men ifølge US DoJ skabte Damco-ansatte i 563 tilfælde selv de såkaldte weight tickets, der udgør basisen for fakturaerne i afregningen med USTranscom og altså den amerikanske stat. Og da kontrakterne hovedsageligt er vægtbaserede, så har det altså givet et misvisende billede i betalingsfasen af kontrakterne.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle