Millionbøde til to Mærsk-selskaber

To af Mærsks amerikanske datterselskaber, Damco USA og Farrell Line, har fået en massiv bøde for at have fiflet med dokumentationen i forbindelse med transportydelser.

To Mærsk-ejede selskaber har måttet betale knap 25 mio. kr. i bøde i USA. Foto: Flickr/Sparkle Motion.

14.03.2016

SCM.dk

Papirarbejdet skal være i orden, ellers kan det give problemer. Det gælder i mange branchen, og transportindustrien er naturligvis ingen undtagelse. Det har to af Mærsk Gruppens selskaber netop fået at føle på egen ’krop’, efter at de er blevet idømt en solid bøde i USA, skriver branchesitet Tradewinds.

Nærmere bestemt drejer det sig om det amerikanske justitsministerium (US DoJ), der har været efter logistikoperatøren Damco USA og Farrell Line, der specialiserer sig i transport af biler, for at have ’genskabt’ vægtdokumenter i forbindelse med transportydelser til transportagenturet i det amerikanske forsvar, US Transportation Command (USTranscom), der håndterer militærets logistik.

Læs også: Er Mærsk på vej mod nye frasalg?

Derfor har de to Mærskselskaber måttet til lommerne og har betalt 3,67 mio. dollars (knap 25 mio. kr.) i bøde. Farrell havde en multimodal ’dør-til-dør’-aftale med USTranscom om at transportere militært isenkram ind og ud af Afghanistan, som man udliciterede til Damco.

Men ifølge US DoJ skabte Damco-ansatte i 563 tilfælde selv de såkaldte weight tickets, der udgør basisen for fakturaerne i afregningen med USTranscom og altså den amerikanske stat. Og da kontrakterne hovedsageligt er vægtbaserede, så har det altså givet et misvisende billede i betalingsfasen af kontrakterne.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

19.02.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

18.02.2025SCM.dk

7 ud af 10 forbrugere vil købe mere klimavenligt i fremtiden

17.02.2025SCM.dk

Ubalance i indtægter og udgifter presser klimainvesteringer

14.02.2025SCM.dk

Boehringer Ingelheims fabrik viser vejen mod CO2-neutralitet

12.02.2025GS1 Denmark

Sponseret

Webinar: Gør det komplekse arbejde med dine emballagedata nemmere

10.02.2025SCM.dk

Klimasvigt uden konsekvenser: Virksomheder slipper for ansvar

10.02.2025SCM.dk

Ny industrioverenskomst: Højere løn, bedre rettigheder og øget fleksibilitet for familieliv

07.02.2025SCM.dk

Stor usikkerhed om Danmarks klimamål i 2030

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online