Bilgiganter vil forbedre arbejdsvilkår og bæredygtighed i industrien

Et nyt samarbejde mellem ti af verdens førende bilproducenter har til formål at fremme bæredygtig vækst og forbedre arbejdsvilkårene for ansatte i branchens forsyningskæde.

Ved at integrere bæredygtighed i det samlede udbud i bilindustrien håber ti bilproducenter på at skabe bæredygtighed i hele bilindustriens supply chain..

31.03.2017

SCM.dk

Et nyligt indgået samarbejde mellem bilproducenterne BMW Group, Daimler AG, Honda, Jaguar Land Rover, Opel/Vauxhall, Scania, Toyota Europe, Volkswagen Group, Volvo Cars og Volvo Group har fokus på bedre arbejdsvilkår for folk i branchen og en målsætning om at drive bæredygtig vækst.

Læs også: Ford vil mindske CO2-udledningen i sin forsyningskæde

Samarbejdet, der kaldes "DRIVE Sustainability - The Automotive Partnership", er hjulpet på vej af CSR Europe, der til daglig fungerer som en platform for virksomheder, der ønsker at fremme bæredygtig vækst og bidrage positivt til samfundet.

Netop tilgangen til bæredygtig vækst afspejles også i et af samarbejdets formål, der beror sig på bæredygtighed i hele bilindustriens supply chain ved bl.a. at integrere bæredygtighed i det samlede udbud.

De ti fabrikanter har en ambition om at mindske de miljømæssige konsekvenser i industrien og fremme erhvervslivets integritet, samtidig med at de mennesker, der til daglig arbejder med at udvikle køretøjer eller komponenter dertil og/eller udfører tjenesteydelser, arbejder under ordentlige forhold og behandles med respekt.

Styrkelse af fremtidigt samarbejde
Det nye samarbejde bygger på tidligere udført arbejde af ”The European Automotive Working Group on Supply Chain Sustainability” og har ambitioner om at udvikle sig til en såkaldt lederskabsindustri, der skal komme med innovative forslag til, hvordan man kan gøre supply chain mere bæredygtig.

”DRIVE Sustainability er et tilsagn fra bilindustrien om at opgradere til næste niveau ift. bæredygtighed og supply chain management. Bæredygtighed er veletableret i købskriterierne hos disse selskaber, og derfor er det nu tid til at styrke måden at arbejde sammen på og etablere et partnerskab, der har fokus på resultater, der er baseret på et stærkere samarbejde, kvalitet, ledelse og indflydelse", siger Stefan Crets, der er administrerende direktør for CSR Europe og facilitator af DRIVE Sustainability.

Ifølge ham vil det nye samarbejde i løbet af 2017 bl.a. byde på en finjustering af strategier og fortsættelse af aktiviteter, der omfatter en organisering af leverandører i lande som Tyrkiet, Indien, Spanien, Ungarn og Italien.

Læs også: Tilfredshed med fairnes i supply chain-initiativ

De ledende partnere i det nye samarbejde er BMW Group, Scania CV AB, Volkswagen Group, Volvo Cars og Volvo Group, mens de øvrige brands blot udgør en del af samarbejdet. Andre virksomheder har dog stadig mulighed for at indgå i fremtiden.

- EL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

19.02.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

18.02.2025SCM.dk

7 ud af 10 forbrugere vil købe mere klimavenligt i fremtiden

17.02.2025SCM.dk

Ubalance i indtægter og udgifter presser klimainvesteringer

14.02.2025SCM.dk

Boehringer Ingelheims fabrik viser vejen mod CO2-neutralitet

12.02.2025GS1 Denmark

Sponseret

Webinar: Gør det komplekse arbejde med dine emballagedata nemmere

10.02.2025SCM.dk

Klimasvigt uden konsekvenser: Virksomheder slipper for ansvar

10.02.2025SCM.dk

Ny industrioverenskomst: Højere løn, bedre rettigheder og øget fleksibilitet for familieliv

07.02.2025SCM.dk

Stor usikkerhed om Danmarks klimamål i 2030

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online