”Missionen er den samme, opgaverne er nye”

Der er stadig plads til at fejle i IFS Labs, hvor det lille team helst ikke skal vokse så meget, så man mister ’startup-følelsen’, fortæller laboratoriets chef, Bas de Vos, da SCM.dk møder ham i Atlanta.

Bas de Vos på scenen på årets konference for at præsentere IFS Labs' arbejde. Foto: Anders Kampmann.

04.05.2018

Anders Kampmann, SCM.dk

Der er sket en del på teknologifronten siden SCM.dk sidst snakkede med Bas de Vos. Det var på IFS’ verdenskongres i Göteborg i efteråret 2016. Dengang var hollænderen chef for selskabets udviklingslaboratorium IFS Labs, og det er han stadig – med nye emner på tapetet, men den samme overordnede mission.

”Min egen rolle har ikke ændret sig, og det har min afdelings mission sådan set heller ikke. Vores grundlæggende formål er at tage os tid til at se på og efterprøve de nye teknologier, der er på vej frem, og vurdere om de kan skabe værdi for IFS og vores kunder, og i så fald hvordan”, forklarer de Vos.

Her er den ’license to fail’, han talte om i 2016, et centralt element. Ofte kommer man nemlig til at løbe panden mod en mur i jagten på den næste high-tech-løsning. Det afgørende er således at tage den lærdom, der er at hente i at fejle, og bruge den konstruktivt til at komme videre.

Det har man eksempelvis gjort i arbejdet med den nye brugerflade Aurena, som er omdrejningspunktet i IFS Applications 10, der blev lanceret i starten af årets konference. Aurena, herunder den stemmestyrede AurenaBot, er et af Labs’ brainchilds, som Bas de Vos beskriver det, og det har taget tid og en del mure at nå frem til.

”Vi startede udviklingen af Aurena allerede i 2014, hvor NLP (Natural Language Processing) var på vej frem og vi tænkte ’hmm, det må vi kunne bruge’. Men teknologien var ikke rigtig moden, og vi fik taget nogle forkerte designvalg undervejs”, forklarer han og fortsætter:

”Det førte til, at vi dræbte projektet i et halvt års tid, inden vi så tog det op igen i begyndelsen af 2016. Her startede vi reelt fra scratch rent udviklingsmæssigt, men selvfølgelig med udgangspunkt i de erfaringer, vi havde gjort os tidligere. Derfra fik vi så stablet det produkt på benene, som vi nu har præsenteret for omverdenen”.

Begrænset team skal hindre disruption udefra
Den fremgangsmåde er også betinget af, at Labs’ er en forholdsvis lille enhed – ca. 15 mand – med ganske frie hænder til at eksperimentere og tage ’skæve’ projekter ind. På samme måde arbejder man heller ikke som sådan med deadlines, udover verdenskonferencerne, der med 1½ års mellemrum dukker op som mulighed for at vise nogle ting frem.

Fra Legogravemaskinen kommer de 'råvarer', som de små, autonome lastbiler derefter leverer til produktionen af müslibarer i IFS Labs' demonstration af teknologiens muligheder. Foto: Anders Kampmann.

”Vi vil gerne holde fast i den her ’startup-følelse’, som jeg synes præger vores arbejde, og som gør, at vi kan skifte retning og stable nye projekter på benene relativt hurtigt. Op til dette års konference kom en af mine folk for et par måneder siden og sagde, at han gerne ville lave noget med autonome køretøjer for at vise deres effekt på forsyningskæderne, og det førte så til den demonstration, vi har med her”, siger de Vos.

Kort fortalt omfatter projektet en müslibarfabrik og hvordan den kan holdes kørende, både med råvarer, afhentning af produkter og levering af reservedele, når det er nødvendigt. En håndfuld autonome minilastbiler triller rundt langs opmærkede ruter, og bliver efter behov tildelt forskellige opgaver af et AI-styret program, der hele tiden optimerer deres position, ruter og formål.

Eksperimentet afspejler ifølge Bas de Vos meget godt den form for ’frihed under ansvar’, som Labs’ fungerer under, og som giver enheden en speciel position i IFS’ maskineri. Selvom de 12-15 mand ikke fylder meget i en organisation med næsten 4000 ansatte, så har man ret specifik målsætning.

Læs også: IBM og DHL: Kunstig intelligens vil ændre logistikbranchen

”På sigt kan du godt sige at vores formål, i hvert fald til dels, er at sørge for, at IFS ikke bliver disruptet udefra. Så vil vi, sammen med resten af R&D selvfølgelig, hellere se til at det sker indefra. Det gør vi så ved at holde øje med den teknologiske udvikling, og selvom det er umuligt at overskue det hele, så prøver vi at tage alt det ind, vi tror kan gøre en forskel. Også selvom det ikke altid fører til noget”, slutter Bas de Vos.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: IFS World Conference

Relateret indhold

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

20.10.2026SCM.dk

Risikostyring er supply chain lederens nye kongedisciplin

SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

SCM.dk

83 procent forventer omfattende ændringer i logistikkæderne

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online