WFS skal styre fragten af fisk og skaldyr i Oslo Lufthavn

Fremover skal cargo handling-selskabet Worldwide Flight Services (WFS) håndtere Seafood Center-faciliteten i Oslo Lufthavn. Det vil styrke norsk fisk og skaldyrs globale position og sætte standarder for cool chain-logistikken, mener direktøren for lufthavnen.

I 2017 blev der fløjet 90.000 ton fisk og skaldyr ind og ud af Oslo Lufthavn. Foto: Avinor..

15.08.2018

SCM.dk

Hvert år bliver der håndteret 250.000 ton fisk og skaldyr i Seafood Center i Oslo Lufthavn.

Den opgave kommer Worldwide Flight Services, der er en af verdens førende cargo-handlere, til at stå for, eftersom selskabet netop har underskrevet en aftale med Sjømatterminalen om drift af en kommende udvidelse af centeret.

Læs også: Organisation: Luftfragtindustri bør sætte egne standarder for madspild 

”Vi stoler på WFS' erfaringer med letfordærvelig fragt og deres forpligtelse til dette projekt. Det er en unik mulighed for at definere fremtidens cool chain-logistik for fisk og skaldyr som luftfragt”, fortæller Martin Langaas, direktør for Cargo i Avinor Oslo Airport.

Desuden mener han, at den nye aftale vil øge Norwegian Seafoods globale konkurrenceevne.

En skitse af det kommende Seafood Center. Illustration: Avinor.

Øger global position
”Med en erfaren international handler som WFS mener vi, at Oslo Lufthavn vil øge sin konkurrencemæssige position som foretrukken placering for cargo i Nordeuropa”, siger direktøren i en pressemeddelelse. 

Norge står for halvdelen af al luftfragt genereret i Norden. Og i 2017 var Oslo Lufthavn den hurtigst voksende cargo-lufthavn i Europa med en vækst på 36 procent.

Dengang blev 185.000 ton fløjet ind og ud af lufthavnen, hvoraf 90.000 ton bestod af fisk og skaldyr. Og i 2018 forventer man, at Norwegian Seafoods luftfragt når op på omkring 230.000 ton.

Hos WFS ser man også frem til at skulle varetage Seafood-faciliteten. 

”Som førende, global cargo-handler glæder vi os til at udvide vores netværk til Norge og Oslo Lufthavn. Industrien for fisk og skaldyr er en unik mulighed for, at vi kan dele vores erfaringer og ekspertise inden for håndtering af luftfragt”, siger John Batten, Executive Vice President Cargo EMEAA of WFS.

Læs også: Luftfragtselskab siger nej til jagttrofæer  

Han og resten af WFS ser frem til at åbne op for faciliteten i Oslo Lufthavn, som efter chefens mening vil efterleve fremtidens behov inden for skaldyrsindustrien.

”Vores terminal vil forandre spillereglerne inden for håndtering af fisk og skaldyr som luftfragt og blive afgørende for væksten i en af Norges vigtigste industrier”, siger han.

Opførelsen af det nye Seafood Center skal efter planen gå i gang næste år med forventet åbning i 2021.

- JJK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.06.2026Global AGV

Sponseret

Global AGV overtager det ”døde” arbejde

12.06.2026WITRON Group

Sponseret

WITRON awarded “Best Warehouse Automation Company”

SCM.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale på fredag

SCM.dk

Standarder for digitalt produktpas er klar

02.06.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber fjerner kompleksiteten i mixed palletizing

02.06.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog expands pallet ASRS portfolio with the AgileStore 4-way shuttle for flexible, high density pallet storage

01.06.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Sådan forebygger du arbejdsrelaterede skader ved manuel håndtering af gods

29.05.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

27.05.2026Antalis A/S

Sponseret

Automatisering uden at bygge nyt lager

25.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Fra manuel palletering til fuldt automatiseret layer picking på tværs af flere dybfryselagre

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.07.2026

Sted

Online