Transportcenter øger omsætningen markant

Køge Havn og Skandinavisk Transport Center (STC) fortsætter med at øge omsætningen og skabe arbejdspladser. Det konkluderer en rapport fra GEMBA Seafood Consulting og Syddansk Universitet.

04.11.2014

SCM.dk

Det går godt for Køge Havn og Skandinavisk Transportcenter, der både øger omsætningen og frembringer nye arbejdspladser. Det viser en undersøgelse, som er udarbejdet af GEMBA Seafood Consulting i samarbejde med Syddansk Universitet.

Undersøgelsen konkluderer, at den samlede beskæftigelse i transport- og logistikklyngen i Køge, hvor Køge Havn og STC udgør rygraden, siden 2008 er vokset med 28 procent. Desuden er omsætningen steget med 22 procent og indkomstdannelse og skattevirkning er steget med henholdsvis otte procent og ni procent.

Læs ogsåContainertrafik på Aalborg Havn sætter rekord

Køge Havn har i 2013 omsat tæt på 2 millioner tons gods, hvilket er mere end en fordobling af godsomsætningen siden 2000. De mange tons gods der bliver losset på Køge Havn i kombination med virksomhedernes forøgede aktiviteter på transportcenteret skaber desuden mange arbejdspladser.

839 nye jobs siden 2008
Beskæftigelsen forbundet med transport- og logistikklyngen estimeres i undersøgelsen til at være på det, der svarer til over 3.000 fuldtidsstillinger – det omfatter både den direkte, indirekte og afledte beskæftigelse. Det svarer til en stigning på 839 stillinger i forhold til 2008. Tallet skal ses i forhold til en samlet beskæftigelse på det, der svarer til 20.000 fuldtidsstillinger i Køge Kommune.

”Analysen understreger jo en øget produktion i de virksomheder, der anvender havnen og transportcenteret og kendetegner også, at klyngen samlet set har styrket sin position i det danske transportsystem. Det kræver derfor ikke lang tid foran krystalkuglen for at se, at de igangværende udvidelser på havneområdet og ved transportcenteret, vil sikre en forsat positiv udvikling, som er helt essentiel for fremtiden i Køge Kommune”, siger Thomas Kampmann, direktør for Køge Havn og Skandinavisk Transport Center.

Køge Havn er allerede midt i en stor udvidelse, som vil stå færdig i 2022. Udvidelsen vil betyde, at havnens areal udvides med 85 procent. Og det nye område er populært. Faktisk er der allerede indgået aftaler om udlejning af cirka 80 procent af det nye område. De første kunder forventes at rykke ind på det nye areal om et par måneder. 

Læs også: Lidl bygger stort lager i Skandinavisk Transport Center ved Køge

Undersøgelsen tager udgangspunkt i data indsamlet fra 59 virksomheder med direkte aktiviteter på havnen og/eller transportcenteret samt økonomiske nøgletal fra 2008 og 2013.

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

05.09.2025PALOMAT

Sponseret

PRODUKTNYHED fra verdens største leverandør af pallemagasiner

04.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder holder fast i bæredygtighed trods politisk tøven

03.09.2025SCM.dk

Plastindustrien samler branchen på én stor fællesstand på HI-messen

03.09.2025RELEX Solutions

Sponseret

How the RELEX platform turns AI agents into experts

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

12.09.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

12.09.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense