Robotter på vej mod adskillige brancher

Automatiseringsbølgen vil skylle ind over en lang række industrier de næste år. Undersøgelse fra Deloitte viser, at næsten hver tredje i transportsektoren forventer at sige farvel til arbejdsopgaver.

Robotter (og/eller software og lign.) vil over de kommende år gøre deres indtog i flere og flere brancher i Danmark, forventer de ansatte selv ifølge undersøgelse fra Deloitte. Foto: Flickr/Steve Parkinson.

19.04.2016

SCM.dk

Bankansatte, forsikringsagenter, lastbilchauffører, fabriksarbejdere og rengøringspersonale. Det er bare en udsnit af de potentielle jobtitler, der gemmer sig i de mange brancher, som i større eller mindre grad forventer, at den nye teknologi vil overtage deres arbejde inden for de næste fem år.

Læs også: Minister: vi skal støtte robotudvikling i Danmark

En undersøgelse foretaget af meningsmålingsinstituttet Epinion for Deloitte har afdækket danske medarbejderes tanker om fremtiden, når det kommer til automatisering, robotteknologi og muligheden (eller risikoen om man vil) for at deres stilling vil blive helt eller delvist erstattet af ikke-menneskelig kræfter.

I gennemsnit forventer hver fjerde adspurgte, at de må sige farvel til arbejdsopgaver pga. de teknologiske landvindinger inden for det næste halve årti. Størst er automatiseringsbølgen i den finansielle sektor, hvor 38 procent allerede har sagt farvel til manuelle arbejdsarbejdsopgaver, mens 60 procent forventer, at det vil ske i den nærmeste fremtid.

”Lige nu ser vi en massiv bølge af automatisering på de danske arbejdspladser, hvor teknologi overtager en lang række opgaver, der tidligere blev løst af mennesker. Det gælder både på fabriksgulvet, hvor meget af arbejdet allerede løses af robotter, og på kontorerne, hvor administrationen overtages af avanceret software”, siger partner i Deloitte, Dorthe Keilberg, der er ekspert i effektivisering.

Breder sig til alle brancher
I produktionsindustrien er robotter efterhånden ikke nogen nyhed længere, mens de administrative robotter først ved at gøre deres indtog nu, hvilket Dorthe Keilberg tilskriver de seneste års accelererede udvikling på området.

”I dag er flere store virksomheder i gang med pilotprojekter, hvor administrative robotter overtager manuelt kontorarbejde. Resultaterne indtil nu har været ekstremt lovende. Det er helt tydeligt, at teknologien kan bidrage til at spare mange penge, som så i stedet kan bruges til at forbedre kundeservice og kvalitet”, siger hun.

Undersøgelsen viser endvidere, at robotudsigterne for alvor er ved at sprede sig til brancher, der ellers for bare få år siden ikke så de store muligheder/trusler i automatiseringstendensen. Knap hver tredje medarbejder inden for handel, transport og industri forventer således dele af deres arbejde bliver automatiseret inden for de næste fem år, og det billede vil givetvis kun blive tydeligere fremover, mener Deloitte.

Læs også: Robotter i forskningsprojekt om fremtidens fabrik

”Selv i landbruget og fiskeriet siger mere end hver femte, at de forventer at sige farvel til opgaver på grund af it og teknologi. I byggebranchen er det hver sjette, og i den offentlige sektor er det mere end hver fjerde. Tallene viser, at automatiseringsbølgen i den grad er ved at forandre vores arbejdsmarked. Alle brancher bliver berørt”, slutter Dorthe Keilberg.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

07.06.2025SCM.dk

Eksport holder stand trods Trumps toldmure

06.06.2025SCM.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

05.06.2025SCM.dk

CEO Kasper Tranberg står nu i spidsen for brændstofforsyning til dansk luftfart

04.06.2025SCM.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

04.06.2025SCM.dk

Trump-politik får danske ingeniører til at overveje exit

03.06.2025SCM.dk

Catena køber logistikejendom i Brøndby af PFA for 285 millioner kroner

30.05.2025SCM.dk

Aalborg Portland vil gå fra sort syndebuk til grøn frontløber

28.05.2025SCM.dk

Danmark skal satse klogt i det globale batterikapløb

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

11.06.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 3 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

12.06.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

12.06.2025

Sted

Online

Brother Nordic A/S
Messe
RFID & Iot in the Nordics 2025

Mød os til "RFID & Iot in the Nordics 2025" i København.

Dato

12.06.2025

Sted

Rued Langgaards vej 7 2300 København S