Robotter kan skaffe danske arbejdspladser

Brugen af robotter kan betyde, at flere danske virksomheder vil insource produktionen tilbage til Danmark. Og det betyder nye danske arbejdspladser, side om side med robotterne.

Mere avanceret robotteknologi betyder, at flere danske virksomheder kan trække produktion tilbage til Danmark..

02.09.2015

SCM.dk

For virksomheden Multicut i Vildbjerg ved Herning har et nyt pladeskær og nye svejserobotter medført, at det kan betale sig for virksomheden at trække noget af sin produktion hjem fra Litauen.

Og den manøvre skaber arbejdspladser på fabrikken i Vildbjerg. Multicut har nemlig ansat tre svejsere, der skal arbejde med de nye robotter, og på sigt skal der flere folk til, fortæller Bent Åge Madsen, direktør i Multicut. Det skriver Jern og Maskinindustrien. 

Læs også: Robotterne har bidt sig fast i Sydsjælland

Ifølge en rundspørge fra Dansk Metal angiver 25,9 procent af fagforeningens industritillidsmænd, at de inden for de sidste 12 måneder har oplevet, at deres virksomhed har flyttet produktion fra udlandet til Danmark.

Dansk produktion skyldes ny teknologi
Professor Jan Stentoft fra Syddansk Universitet, der blandt andet forsker i out- og insourcing af produktion, nikker genkendende til, at tilbagetrækingen til Danmark skyldes ny teknologi.

”For robotterne kan jo ligeså godt køre i Danmark som Letland eller Kina. Det giver virksomhederne mere fleksibilitet, fordi man nemmere kan kontrollere kvalitet og leveringstid. Man bliver mindre sårbar over for leverancer udefra”, siger Jan Stentoft til Jern og Maskinindustrien.

Læs også: Odense er et robotmekka

Han er i gang med at undersøge, om danske virksomheder har hjemtaget produktion, lige som de i en tidligere rapport fra 2013 har givet udtryk for, at de ville. 

-SSM

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

10.04.2025SCM.dk

Ny robot palleterer millioner af æg

09.04.2025SCM.dk

JYSK fejrer FSC-Certificering og bæredygtighedsmilepæl

04.04.2025SCM.dk

Ahlsell accelererer den grønne omstilling i hele værdikæden

03.04.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Trolde og kraner i lange baner

02.04.2025SCM.dk

Generativ AI vokser hurtigt, men det kniber med reel praksis

02.04.2025SCM.dk

Vækst i B2B-gensalg på flere markeder

01.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Unik løsning udviklet til en førende medicinalvirksomhed

01.04.2025SCM.dk

Kina investerer milliarder i robotteknologi og AI

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle