Rekord antal robotter i danske industrivirksomheder

2014 bød på eksplosiv vækst i danske virksomheders brug af robotter. Flere virksomheder anvender teknologien, og væksten sker i nye brancher.

Robotteknologi bliver stadig mere anvendt - også hos de danske industrivirksomheder. Foto: Flickr/Steve Jurvetson.

11.09.2015

SCM.dk

Robotteknologi bliver mere og mere almindeligt blandt danske virksomheder. Det viser en ny opgørelse fra International Federation for Robotics (IFR), der hvert år opgør antallet af robotter i de forskellige landes virksomheder.

Læs også: Robotter bliver stadig mere udbredte

Undersøgelsen peger på, at 2014 blev et sandt robotår, sammenlignet med året før. Således fandt lidt over 600 nye robotter frem til danske virksomheder sidste år - det højeste antal nogensinde - svarende til en stigning på 27 procent, skriver teknisknyt-online.dk.

Med en antagelse om, at danske robotter i snit er i drift i 10 år, anslår rapporten er der i alt 4150 aktive robotter i de danske virksomheder i dag.

Steffen Enemark, direktør for ABB Robotics i Danmark, mener, at fremgangen kan tilskrives, at nye brancher øjner muligheder i robotteknologi, specielt i takt med at teknologien rykker sig.

Læs også: Danske virksomheder misser roboteventyr

”Robotterne anvendes nu langt bredere – i flere industrier og løsninger. Vi oplever særligt stor vækst i segmenter som medicinal-, plast- og fødevareindustrien. Disse nye, sikre kollaborative robotter vil gøre det muligt at automatisere en større del af produktionen til gavn for selv de mindre virksomheder,” siger han. 

-JPN

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

17.04.2025SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

17.04.2025SCM.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

15.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatiseret sengetransport på NAU

11.04.2025PALOMAT

Sponseret

PALOMAT® tager på tysk messe og slår salgsrekord

11.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHÄFER og Geek+ leverer innovativ logistikløsning til Dr. Max

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle