Optimer truckflåden med aktiv styring

Med Stills nye funktion i informationssystemet FleetManager 4.x afgør den flådeansvarlige, hvilket køretøj en fører tildeles ved en forestående opgave.

Still OptiTruck er webbaseret ligesom FleetManager 4.x og kan styres centralt fra flere lokaliteter. Foto: Still..

17.12.2015

SCM.dk

Logikstikløsnings- og truckvirksomheden Still er på banen med en ny funktion i informationssystemet FleetManager 4.x. Med funktionen Still OptiTruck bestemmer den flådeansvarlige, hvilket køretøj føreren skal tildeles til den forestående opgave.

Det betyder, ifølge Still, at truckflåden kan udnyttes mere effektivt. For med indretningen af en central station til overtagelse og tilbagelevering af køretøjet kan ledige køretøjer hurtigt tilgås. Desuden byder systemet på fuld transparens om tilgængelighed og levetid for de enkelte enheder.

Læs også: N.C. Nielsen lancerer ny online truckauktion

Ifølge virksomheden bag den nye funktion består den væsentlige fordel i den aktive tildeling af køretøjer og begrænsningen af førere til det køretøj, de bliver tildelt. Det betyder, at hver fører kun kan optage ét køretøj og ikke reservere flere på samme tid, hvilket samlet set medfører en reducering af flåden.

Kriterierne for valg af køretøj fastlægges desuden af den flådeansvarlige, som dermed kan styre hele flåden med henblik på en jævn udnyttelse - for eksempel ved at systemet først udvælger enheden med færrest driftstimer eller flådens nyeste køretøj, som passer til den forestående opgave.

Læs også: Brugen af flådestyring er i vækst

Still OptiTruck er webbaseret ligesom FleetManager 4.x og kan styres centralt fra flere lokaliteter. FleetManager 4.x og Still OptiTruck kan både anvendes til flåder med Still-enheder og andre producenters køretøjer.

-SSM

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026SCM.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

21.09.2026Antalis A/S

Sponseret

Når kompleksitet slår volumen: Multiline-ordrer i praksis

SCM.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

15.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR-løsninger udfylder et voksende hul i skandinavisk logistik

15.09.2026SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

11.09.2026SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

10.09.2026KNAPP A/S

Sponseret

Skechers og KNAPP styrker den europæiske logistik med et nyt distributionscenter

08.09.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics becomes the world's first company to implement AutoCase™ from AutoStore™, delivered by Swisslog

07.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Effektiv mærkning sikrer sporbarhed hos AABO-IDEAL Group

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle