Netbutikker har bedre information og pris end producenterne

Flest forbrugere vil hellere handle i almindelige netbutikker fremfor på producenternes hjemmesider. Det skyldes, at netbutikkerne giver mere information, skarpere pris og bedre service, viser en analyse fra Foreningen for Dansk Internet Handel.

52 procent af de unge oplever, at den høje pris hos producenterne er en barriere, ligesom høje leveringsomkostninger, og færre serviceydelser trækker ned. Det fremgår af FDIH's analyse. .

23.07.2015

SCM.dk

Når det kommer til e-handel, så foretrækker flest forbrugere at handle på almindelige netbutikker frem for på producenternes egne hjemmesider. Det skyldes både bedre information og service, samt en skarpere pris, viser Foreningen for Dansk Internet Handels (FDIH) e-handelsanalyse.

Af analysen fremgår det blandt andet, at 51 procent af de adspurgte danskere mener, at almindelige netbutikker generelt giver bedre indsigt i sortiment og produkter, end producenternes egne hjemmesider gør. Når det kommer til varegrupperne Tøj, sko og smykker angiver 51 procent, at det er de almindelige netbutikker, der giver den bedste information, mens 29 procent angiver producenternes egne hjemmeside og 20 procent svarer "andet". 

De adspurgtes svar på, hvilke hjemmesider, der giver dem mest indsigt i sortiment og produktdetaljer. Kilde: FDIH..

Hos aldersgruppen 18-25 år peger 52 procent af de adspurgte på producenternes højere priser, større leveringsomkostninger og færre serviceydelser, som barrierer for køb hos producenter.

”Forbrugerne sender et stærkt signal om, at danske netbutikker gør det rigtigt godt, når de slår producenternes egne salgssider ved bedre at ramme forbrugernes behov for information om varerne. Samtidig sikrer konkurrencen i detailhandlen, ikke mindst på nettet, at priser, leveringsomkostninger og service er skarpere og dermed mere konkurrencedygtige end hos producenterne”, konstaterer Annette Falberg, administrerende direktør i FDIH.

Fordele ved producenternes hjemmesider
Når det kommer til fordelene ved at handle direkte hos producenten, bliver ”Sikring af varens originalitet og kvalitet” og ”Adgang til de nyeste produkter” fremhævet som det vigtigste.

Læs også: Minister vil booste dansk e-handel i udlandet

Selvom analysen viser, at flere ønsker at handle hos almindelige internetbutikker, er det ikke sikkert, at det bliver sådan i fremtiden:

”Undersøgelsen viser dog også, at de unge, der er fremtidens forbrugere, er åbne for, at de kan købe deres varer på mange måder, så der bliver endnu større udfordringer i detailhandlen i fremtiden. E-handlen har åbnet for, at den traditionelle arbejdsdeling mellem producent, grossist og detailbutik bliver udvisket, så vi ser en løbende udvikling af nye forretningskoncepter”, siger Annette Falberg. 

-SSM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.01.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra mavefornemmelser til fakta: sådan arbejder DFDS med data i driften

16.01.2026SCM.dk

Virksomheder arbejder i blinde med skygge-AI

16.01.2026Context& A/S

Sponseret

Trade365 skaber hurtigere processer og et fremtidssikret ERP-fundament

15.01.2026SCM.dk

Epx kan bygge bro til tekniske videregående studier

15.01.2026SCM.dk

Humanoide robotter kan blive næste AI-boble

14.01.2026SCM.dk

Tech chef: Techbranchen kæmper med tillidskrise midt i AI-kapløbet

13.01.2026SCM.dk

Nyt digitalt fingeraftryk gør det umuligt at forfalske produkter

12.01.2026SCM.dk

Danmark i verdenstoppen for industriautomatisering

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bredana Axcite A/S
Webinar
Microsofts håndhævelse af licensbehovet, gør det aktuelt at kende de nye muligheder i Security Governance værktøjskassen.

Fra d.15. januar 2026 begynder Microsoft at indføre teknisk licensvalidering. Og har du en bruger uden licens, så kan du ikke længere logge ind når jeres system har fødselsdag.

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online