Når lean går for langt

Glem lean; virksomheder bør sørge for, at deres lagre har den rigtige størrelse i stedet for den mindst mulige, lyder rådet i ny rapport.

Ny rapport anbefaler et farvel til det leanstyrede minimumslager. Foto: Flickr/Marcin Wichary.

16.09.2015

SCM.dk

Som forretningsprincip har lean-tankegangen, udviklet at Toyota tilbage i 60’erne, været dominerende på verdensplan i årtier. Strategien handler om strømlining, forenkling og ikke mindst effektivisering af virksomheders operationer, forretningsgange, processer osv., og den har også sat sit præg på adskillige lagre verden over.

Læs også: Lean øger produktiviteten markant hos Lemvigh-Müller

For mange virksomheder har strategien båret frugt, men for andre er den gået for langt. For mens et mere lean lager har vist sig omkostningseffektivt (fx gennem frigjort kapital fra lagerbinding) for nogle forsyningskæder, så har det skabt problemer andre steder, hvor lagerbeholdninger er blevet så slanke, så ordrer ikke har kunnet leveres til butikker/kunder og salg er gået tabt. Det er problemstillingen i en rapport fra det britiske konsulentfirma AT Kearney.

I rapporten anerkender forskerne værdien i en forsyningskæde med minimalt spild, men fremhæver samtidig eksempler, hvor pludselige ændringer i efterspørgslen har ikke bare presset, men også udtømt et eller flere led i kæden og skabt forstyrrelser i hele produktionen med store omkostninger til følge.

I stedet for at forfølge det umulige, minimums- eller sågar nullager, så bør virksomhederne derfor sikre sig, at deres lagre har den rette størrelse i stedet for et mere eller mindre urealistisk mål om så-lidt-som-muligt. En lagerbeholdning på den rette størrelse er således ikke spild, i modsætning til et for stort lager. 64000 kroners spørgsmålet er selvfølgelig så, hvor stort er den rigtige størrelse lager?

Ifølge rapporten er der ikke noget nemt svar, men grundlæggende handler det for virksomhederne om at finde balancen mellem fordele og ulemper i forhold til at være understocked eller overstocked. De to alternativer er i forskernes øjne lige slemme, og derfor er udfordringen for virksomhederne at finde det rigtige trade-off mellem planlægning, efterspørgsel og en modstandsdygtig forsyningskæde.

Det er således notorisk umuligt at komme med præcise forudsigelser angående efterspørgsel og uforudsete udfordringer, og med det in mente er rapportens anbefaling bl.a. at indrette forsyningskæden med buffere i både lagerbeholdninger og produktion, så man ikke er så sårbar over for netop det uforudsete.

Læs også: Store besparelser med lagerstyring

Og på selve lageret handler det om ikke bare at holde styr på mængden af et givent produkt eller råmateriale, men at vide, hvilke produkter, der er i over- eller underskud og hvilke, der er på hylderne i den rette mængde.

På den måde kan virksomheden definere nøgletal for sine varebeholdninger – det er ikke nemt, men når første tallene er på plads, kan forbedringen af forsyningskæden være dramatisk, konkluderer rapporten.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

SCM.dk

Ny professor skal styrke Danmarks digitale forsvar

21.04.2026SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bredana Axcite A/S
Webinar
5 tips til implementering af Dynamics 365 FO

Dynamics 365 Supply Chain Management er kendt som en af de stærkeste ERP-løsninger på markedet. Men hvis ikke systemet er succesfuldt implementeret, opnår I ikke det fulde potentiale.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Universal Robots A/S
Webinar
Production Line Bottlenecks - Session 1

How do you keep production moving without adding complexity?

Dato

13.05.2026

Tid

15:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1(IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 ((IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre acceptance kontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, inkl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online