Mere sult på nye forretningsmodeller, tak

Globaliseringen er ikke noget, der går væk igen. Den er kommet for at blive og er i dag et vilkår for at drive forretning. Men hvordan gør man, og hvilke konsekvenser har globaliseringen for din forretningsmodel? Sådan lød optakten til et seminar.

22.01.2013

SCM.dk

”Royal Copenhagen er et glimrende billede på, at vi er pisket til at forholde os nuanceret og analytisk til de muligheder og trusler, globaliseringen opstiller”, fortæller professor Torben Pedersen, CBS. Foto: Royal Copenhagen. .

Det er helt afgørende at kaste sig ud i den erkendelsesproces, der ligger i at gå fra internationale til globale forretningsmodeller. Fra at fokusere på internationalisering af salg og service samt forskellighed i kulturen til at etablere virksomheds-/netværkssystemer, der ikke skeler til grænser og nationale tilhørsforhold. Det er ikke nemt og indebærer behandling af mange svære spørgsmål og vanskelige valg.

Men giver også en række muligheder, hvis man gør det rigtigt. Den erkendelsesproces vil seminarrækken ”Fra internationale til globale forretningsmodeller” arrangeret af Institut for Strategi og Globalisering, CBS og Valcon hjælpe på vej.

Made in Thailand
Seminar nummer to i rækken blev afholdt den 30. oktober 2012 i Den Kongelige Porcelænsfabriks tidligere råvarelager, der i dag er overtaget af CBS. Siden 1775 har porcelænsfabrikken, som i dag hedder Royal Copenhagen, fremstillet porcelæn i alle afskygninger, fra tallerkener og kopper til juleplatter og figurer. For mange er virksomheden, på linje med Carlsberg og Lego, noget af det mest danske, vi har.

Men finanskrisen ramte i 2009 Royal Copenhagen hårdt med et underskud på knap 113 millioner kroner, hvilket satte yderligere skub i udflytningen af produktionen. Allerede i 2004 startede Royal Copenhagen en fabrik op nord for Bangkok i Thailand, og i juni næste år vil udflytningen fra fabrikken i Glostrup til den thailandske fabrik være fuldt indfaset. Dermed vil der være en snes timelønnede tilbage på dansk jord, der skal producere Flora Danica-stellet og fungere som kompetencemedarbejdere, der lærer thaierne op i det gamle håndværk.

Læs også: Royal Copenhagen minimerer underskuddet

Kræver opmærksomhed
”Royal Copenhagen er et glimrende billede på i, hvor høj grad og hvor hurtigt globaliseringen påvirker vores forretningsmodeller, og at vi er pisket til at forholde os meget nuanceret og analytisk til de muligheder og trusler, udviklingen opstiller”, fortæller professor Torben Pedersen fra CBS som optakt til seminaret.

Mere sult, tak
”Vi ønsker med dette seminar at skubbe lidt til debatten om, hvordan danske virksomheder skal skabe gode forretninger i den nye globale verden. Vi tror ikke på, at der findes én løsning for alle, der er den rette. Men vi oplever, at der mangler lidt sult og gå-på-mod i dansk erhvervsliv i forhold til at dykke dybere ned i mulighederne i nye globale forretningsmodeller. Det er tid til at tænke nyt, og det ”nye” vil sikkert være forskelligt fra virksomhed til virksomhed. Det vil vi gerne hjælpe på vej”, fortæller director Einar Scholte fra Valcon.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

16.10.2025SCM.dk

CSCO’er overvurderer egen effektivitet

16.10.2025Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

14.10.2025SCM.dk

Løngabet vokser: For andet år i streg stiger lønforskellen på mænd og kvinder

14.10.2025SCM.dk

God ledelse, medarbejdertrivsel og modet til at tænke nyt er oversete veje til vækst i dansk erhvervsliv

14.10.2025Inact ApS

Sponseret

Brønnum satser på End2End: Gør Supply Chain til en kommerciel styrke

13.10.2025Datacon A/S

Sponseret

Investeringen tjener sig hurtigt hjem

13.10.2025SCM.dk

Derfor dominerer resiliens supply chain-agendaen anno 2025

10.10.2025SCM.dk

Usikkerhed i globale forsyningskæder er blevet den nye (kostbare) standard

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup