Mere sult på nye forretningsmodeller, tak

Globaliseringen er ikke noget, der går væk igen. Den er kommet for at blive og er i dag et vilkår for at drive forretning. Men hvordan gør man, og hvilke konsekvenser har globaliseringen for din forretningsmodel? Sådan lød optakten til et seminar.

22.01.2013

SCM.dk

”Royal Copenhagen er et glimrende billede på, at vi er pisket til at forholde os nuanceret og analytisk til de muligheder og trusler, globaliseringen opstiller”, fortæller professor Torben Pedersen, CBS. Foto: Royal Copenhagen. .

Det er helt afgørende at kaste sig ud i den erkendelsesproces, der ligger i at gå fra internationale til globale forretningsmodeller. Fra at fokusere på internationalisering af salg og service samt forskellighed i kulturen til at etablere virksomheds-/netværkssystemer, der ikke skeler til grænser og nationale tilhørsforhold. Det er ikke nemt og indebærer behandling af mange svære spørgsmål og vanskelige valg.

Men giver også en række muligheder, hvis man gør det rigtigt. Den erkendelsesproces vil seminarrækken ”Fra internationale til globale forretningsmodeller” arrangeret af Institut for Strategi og Globalisering, CBS og Valcon hjælpe på vej.

Made in Thailand
Seminar nummer to i rækken blev afholdt den 30. oktober 2012 i Den Kongelige Porcelænsfabriks tidligere råvarelager, der i dag er overtaget af CBS. Siden 1775 har porcelænsfabrikken, som i dag hedder Royal Copenhagen, fremstillet porcelæn i alle afskygninger, fra tallerkener og kopper til juleplatter og figurer. For mange er virksomheden, på linje med Carlsberg og Lego, noget af det mest danske, vi har.

Men finanskrisen ramte i 2009 Royal Copenhagen hårdt med et underskud på knap 113 millioner kroner, hvilket satte yderligere skub i udflytningen af produktionen. Allerede i 2004 startede Royal Copenhagen en fabrik op nord for Bangkok i Thailand, og i juni næste år vil udflytningen fra fabrikken i Glostrup til den thailandske fabrik være fuldt indfaset. Dermed vil der være en snes timelønnede tilbage på dansk jord, der skal producere Flora Danica-stellet og fungere som kompetencemedarbejdere, der lærer thaierne op i det gamle håndværk.

Læs også: Royal Copenhagen minimerer underskuddet

Kræver opmærksomhed
”Royal Copenhagen er et glimrende billede på i, hvor høj grad og hvor hurtigt globaliseringen påvirker vores forretningsmodeller, og at vi er pisket til at forholde os meget nuanceret og analytisk til de muligheder og trusler, udviklingen opstiller”, fortæller professor Torben Pedersen fra CBS som optakt til seminaret.

Mere sult, tak
”Vi ønsker med dette seminar at skubbe lidt til debatten om, hvordan danske virksomheder skal skabe gode forretninger i den nye globale verden. Vi tror ikke på, at der findes én løsning for alle, der er den rette. Men vi oplever, at der mangler lidt sult og gå-på-mod i dansk erhvervsliv i forhold til at dykke dybere ned i mulighederne i nye globale forretningsmodeller. Det er tid til at tænke nyt, og det ”nye” vil sikkert være forskelligt fra virksomhed til virksomhed. Det vil vi gerne hjælpe på vej”, fortæller director Einar Scholte fra Valcon.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.06.2026SCM.dk

Fysiske arbejdskrav presser ældre medarbejdere hårdest

12.06.2026SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

SCM.dk

Nobian elektrificerer og styrker fleksibiliteten i energisystemet

SCM.dk

Danske rederier indtager afventende tilgang til Hormuz' mulige åbning

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

02.06.2026SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Nordhavn, København