McDonalds har problemer med CSR i forsyningskæden

Burgergiganten har fyret en af sine æggeleverandører efter afsløring af dyremishandling.

20.12.2011

SCM.dk

Burgerkæden McDonald's har meddelte, at den har stoppet samarbejdet med en amerikansk leverandør af æg, efter det er kommet frem, at der er foregået dyremishandling på flere af leverandørens produktionssteder. Det skriver epn.dk.
Dyrevelfærdsgruppen Mercy for Animals har med skjult kamera angiveligt afsløret omfattende dyremishandling af høns og haner på fem af æggeproducenten Sparboe Farms gårde i staterne Iowa, Minnesota og Colorado i USA. Den meget voldsomme video af dyremishandlingen viser blandt andet, hvordan en medarbejder svinger en levende høne rundt over hovedet i en snor, mens andre høns og haner bliver smidt ind i plastikposer for at blive kvalt.
Mercy for Animals afsløring af mishandlingen har fået Sparboe Farms til at fyre fire medarbejdere, der angiveligt har stået for mishandlingen, mens producenten på sin hjemmeside oplyser, at man forsætter med at undersøge, hvad der er sket, og hvordan man kan undgå, at det sker igen. Det er dog ikke nok for McDonald's, der altså fredag har sagt samarbejdet med Sparboe Farms op. Optagelserne fra Mercy for Animals har rystet burgerkæden, fortæller kædens vicedirektør, Bob Langert.
"Opførslen på de skjulte videooptagelser er rystende og fuldstændig uacceptabel," udtaler Bob Langert blandt andet i en pressemeddelelse og forsikrer, at skandalen ikke vil gå ud over fødevaresikkerheden i kædens produkter.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.06.2026SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

SCM.dk

Bring indgår netværkssamarbejde med Salling Group

SCM.dk

Kalundborg nærmer sig målet om Sjællands største containerhavn

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia