Maersk Line får godkendt salgs- og købsaftale på Hamburg Süd

Den 28. april blev Maersk Line godkendt til at overtage den familieejede rederivirksomhed Hamborg Süd. Dermed er Maersk Line videre i processen om at overtage virksomheden for 27,5 milliarder kroner.

Ved udgangen af 2017 håber Maersk Line på at have overtaget den familieejede rederivirksomhed Hamburg Süd. Arkivfoto..

01.05.2017

SCM.dk

Den 1. december 2016 meddelte Maersk Line, at man ville erhverve sig den tyske containerskibsvirksomhed Hamburg Süd, og den 14. marts i år blev der indgået en salgs- og købsaftale med Oetker-koncernen, der ejer Hamburd Süd.

Læs også: Maersk køber Hamburg Süd

I fredags, den 28. april, blev rederivirksomheden Maersk så formelt godkendt af bestyrelserne i Maersk Line og Oetker Group til at overtage Hamburg Süd for 3,7 milliarder euro (svarende til 27,5 milliarder kroner) på kontant- og gældsfri basis.

Køb vil skabe værdi allerede i 2019
Hos Maersk er man tilfredse med købet, som man mener er godt prissat:

”Vi betragter prisen på 3,7 milliarder euro for at være en fair værdisætning af Hamburg Süd. Ved at holde Hamburg Süd som et separat og veldrevet selskab vil vi begrænse risici ved transaktionen og integrationen samtidig med, at vi udvinder operationelle synergier. Købet af Hamburg Süd vil derfor skabe en betydelig værdi for Maersk Line allerede i 2019”, siger CEO for Maersk Line og A.P. Møller – Maersk, Søren Skou.

Med overtagelsen vil Maersk Line og Hamburg Süd have en samlet containerkapacitet på cirka 3,9 millioner TEU og en global kapacitet på 16 procent.

Handlen mellem de to rederier forventes at slutte inden udgangen af 2017, og indtil da fortsætter de begge som separate og uafhængige virksomheder.

- EL

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

27.06.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Derfor kræver linerless labels en særlig printer

27.06.2025SCM.dk

Virksomheder skruer op for fysisk sikring i en ny trusselsvirkelighed

27.06.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Stærk logistik kræver fokus på hele værdikæden

26.06.2025SCM.dk

Stærkt Tyskland vejer tungere end USA's toldsatser

26.06.2025SCM.dk

Ahlsell Danmark skifter ud på topposten

26.06.2025SCM.dk

Virksomhedernes indsats driver fremgang i dansk økonomi

25.06.2025Descartes

Sponseret

Descartes opkøber 3GTMS

25.06.2025PALOMAT

Sponseret

Spar stort på PALOMAT®

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle