Insoucing kan være en stor fordel i modebranchen

Flere designere i modebranchen vil gerne samarbejde om insourcing, der både skaber flere arbejdspladser herhjemme og sikrer produktionskvaliteten.

”Men dansk design har mærkatet: Made in China, Made in Turkey og Made in Bangladesh påtrykt, og dét har vist sig at have nogle ulemper”, siger Sofie Carsten Nielsen, uddannelses- og forskningsminister. .

28.10.2014

SCM.dk

Forbrugerne stiller en række krav til den danske modebranche. Et af kravene er en øget viden om produkternes produktionshistorie, og den er langt nemmere at give kunderne, hvis produkterne er produceret herhjemme.

Læs også: 18 procent forventer at insource produktion igen

Under en masterclass om insourcing af produktion til Danmark, afholdt af Innovationsnetværket Livsstil, Bolig og Beklædning, stod det også klart, at insourcing var vejen frem. Flere designere ville gerne stå sammen om insourcing, skriver fashionforum.dk.

Ifølge administrerende direktør Thomas Klausen fra Dansk Mode & Textil er det essentielt at få afklaret, hvilke typer produktionsvirksomheder, vi har råd til i Danmark.

”Det er et mål at få flere produktionsvirksomheder tilbage til Danmark, men for at udarbejde en kvalificeret og holdbar løsning, er det nødvendigt, at designskolerne, de store modevirksomheder og politikerne arbejder i tæt relation med hinanden”, sagde Thomas Klausen.

Minister vil fastholde produktion i Danmark
Uddannelses- og forskningsminister Sofie Carsten Nielsen (R) deltog også med et indlæg om insourcing ved arrangementet. Her talte hun også varmt for at få rykket produktionen tilbage i Danmark.

”Danske virksomheder inden for mode og tekstil har i lang tid markeret sig stærkt på den internationale scene. Virksomhedernes succes har i mange år kunne omsætte deres produktioner til økonomisk kapital, hvilket også har bidraget til det danske BNP. Men selv om vi har denne stærke position på det internationale marked, skal uddannelserne forsætte med at udvikle sig, fordi den globale konkurrence er benhård. En af de områder, som jeg synes er værd at tage fat på for at øge produktion og nytænkning, er at tematisere, hvordan vi fastholder produktion i Danmark”, sagde hun.

Læs også: Virksomheder taber penge på outsourcing

Ministeren hæftede sig ved, at mode og beklædningsbranchen i dag er Danmarks fjerde største eksporterhverv, hvilket hun synes er et bemærkelsesværdigt resultat.

”Men dansk design har mærkatet: Made in China, Made in Turkey og Made in Bangladesh påtrykt, og dét har vist sig at have nogle ulemper”, sagde Sofie Carsten Nielsen.

For eksempel gør insourcing det nemmere for designeren at sikre kvaliteten på produkterne, hvilket kan være vanskeligt, hvis tøjet bliver produceret langt væk.  

-SSM

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

30.09.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Bliv intern auditor i den nye standard ISO 9001:2026 - Vordingborg

SCM.dk

Flere containerrederier vender tilbage til Suez

SCM.dk

Luftfragt sætter rekord i Billund Lufthavn

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

28.09.2026SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

23.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan afslører et digitalt transportflow, hvor lønsomheden forsvinder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

07.10.2026

Sted

Fredericia