Freja Transport & Logistics opkøber Transcargo

Med opkøbet af Transcargo er Freja Transport & Logistics et skridt tættere på at kunne være en full service provider til transportmarkedet.

Med opkøbet forventer Jørgen Hansen, der er Group CEO, at man hos Freja i højere grad vil kunne hjælpe kunderne med at optimere deres værdikæde, så de i fremtiden kan blive mere konkurrencedygtige. Foto: Transcargo.

03.01.2018

SCM.dk

Den 1. januar kunne Freja Transport & Logistics indgå en aftale om et opkøb af transportvirksomheden Transcargo. Med opkøbet af Transcargo er Freja et skridt tættere på målet om at være full service provider til transportmarkedet, lyder det fra virksomheden.

Læs også: Freja åbner kontor i Kina

”Vi har en klar strategi om at styrke Frejas position på transportmarkedet. Transcargos kerneydelser komplementerer Freja særdeles godt. Der er mange spændende muligheder, som er oplagte at udnytte”, siger Jørgen Hansen, der er Group CEO.

Vil skabe konkurrencemæssige fordele for kunderne
Det er efterhånden en del år siden, at Freja foretog sit sidste opkøb, men for ledelsen i Freja har det handlet om det rigtige match:

”Vi har haft tålmodigheden til at vente på, at det rigtige opkøb for os blev en mulighed. Transcargo indeholder det, som vi har været på udkig efter”, siger Jørgen Hansen, der samtidig oplyser, at man hos Freja forventer i højere grad at kunne hjælpe kunderne med at optimere deres værdikæde, så de i fremtiden kan blive mere konkurrencedygtige.

Han understreger samtidig, at Transcargos aktiviteter vil blive videreudviklet fra de strategiske placeringer, som de har i Danmark, Sverige og Polen, og at medarbejderne er en vigtig brik i den fremtidige udvikling.

Hidtidige ejere fortsætter i koncernen
Transcargo har hidtil været ejet af stifterne Bjarne Sell Hansen og Henrik Jürgensen, CEO Torben Mortensen, samt en række mindretalsaktionærer. Torben Mortensen fortsætter som filialdirektør i Padborg, samt som direktør for det polske selskab. Derudover indtræder han i Frejas koncerndirektion.

Henrik Jürgensen fortsætter sit nuværende job som traffic manager med fokus på Grækenland. Både Torben Mortensen og Henrik Jürgensen forbliver som aktionærer i Freja, mens Bjarne Sell Hansen indtræder i bestyrelsen i det polske selskab.

Læs også: Target køber lynleveringsfirma

Officielt skete overdragelsen den 1. januar i år, men der afventes stadig godkendelse fra Konkurrencestyrelsen, oplyser Freja i en pressemeddelelse.

- EL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

21.02.2025Descartes

Sponseret

Flere fordele for Helsingborgs Hamns kunder

21.02.2025SCM.dk

60 procent lejeprisstigning på industri- og logistikejendomme de sidste 5 år

19.02.2025PALOMAT

Sponseret

Ornestation Mors fandt nøglen til effektivitet og ergonomi på lageret med PALOMAT®

18.02.2025SCM.dk

Tøjproducent udvider robotlager for tredje gang på tre år

18.02.2025Apport Systems A/S

Sponseret

AMKA vælger Apport Enterprise til at optimere deres logistik

18.02.2025Consafe Logistics

Sponseret

POSTI INDGÅR PARTNERSKAB MED CONSAFE LOGISTICS FOR AT MODERNISERE LAGERDRIFT

18.02.2025Consafe Logistics

Sponseret

Få Nøgleindsigter til et Smartere Lager

14.02.2025SCM.dk

Frode Laursen bygger nyt bæredygtigt logistikcenter i Sydsverige

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online