Første Tesla-lastbiler bestilt i Skandinavien

De første ordre på Teslas nye Semi-lastbil er indløbet fra Skandinavien, og ikke overraskende er det to norske virksomheder, der står bag. Fødevaredistributøren Asko har bestilt 10 stk.

De første to norske ordrer på Tesla Semi omfatter i alt 11 lastbiler. Illustration: Tesla.

19.01.2018

Anders Kampmann, SCM.dk

I december åbnede Tesla således for bl.a. europæiske ordrer, og det har to skandinaviske virksomheder allerede reageret på. Ikke overraskende er begge selskaber fra Norge, hvor man gennem en årrække har gjort meget for at skabe gode betingelser for den elektriske bilisme, både for private og erhvervslivet, sådan som fx også Stena Recycling udnytter.

Umiddelbart inden jul offentliggjorde fødevaredistributøren Asko således, at man har forudbestilt 10 Semi’er. Det sker ud fra et ønske om at være ”en spydspids i den grønne omstilling”, som selskabet skriver i en pressemeddelelse.

Grossisten peger videre på, at man ser fremtidens lastbiler som værende enten elektriske eller hybrider, med el som det oplagte valg på korte eller mellemlange distancer med gode opladningsmuligheder, og hybrid til de længere strækninger.

Asko har kørt med elektriske lastbiler i knap to år, og derfor ønsker man også at være tidlig ude omkring Tesla Semi, selvom der, som selskabet skriver, er ”en del ubesvarede spørgsmål”. Man mener dog, at ”meget tyder på Tesla indfrier kravene i forhold til både rækkevidde, lasteevne og pris/driftsomkostninger”.

”Vi skal vide mere om bilen end vi gør i dag, før vi lukker ordren, men sådan har det jo også været med Teslas personbiler. Vi er nysgerrige og spændte, og vi håber dette vil trigge andre producenter til at satse på elektriske biler eller hydrogenbiler i fremtiden”, siger adm. direktør for Asko Norge, Tore Bekken, til E24.

Han oplyser samtidig at Asko – hvis ordren bliver gennemført som ventet – kommer til at betale 1,6 mio. norske kroner på Semi, og at man håber på at have lastbilerne inden udgangen af 2019, selvom han peger på at 2020 måske er mere realistisk.

Ellastbiler som central del af vedvarende energimål
Også det norske postvæsen, Posten Norge, har været på banen og lagt en ordre ind hos Tesla, dog kun på en lastbil. Posten Norge har med egne ord ”allerede en af verdens største flåder af elkøretøjer”, og den ser man altså frem til at udvide med en Semi i løbet af 2019.

”Vi ser at fremtiden er elektrisk i alle køretøjssegmenter. Derfor er det er vigtigt for os at teste ny teknologi så tidlig som muligt. Teknologiudviklingen går rigtig stærkt og de elektriske køretøjer, som kommer i den nærmeste fremtid, ser ud til at kunne indfri vores behov, når det gælder rækkevidde, sikkerhed og omkostninger”, siger pressechef i Posten Norge, John Eckhoff.

Læs også: Daimlers eldrevne letvægtslastbiler skal levere varer for Dachser

Posten og datterselskabet Bring, der også er aktive i Danmark, har reduceret sit drivhusgasudslip med over 40 procent siden 2009 og har for nylig sat et mål om kun at benytte vedvarende energikilder inden 2025. Elektrificering af køretøjer er ifølge selskabet en central del af dette mål.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Denne artikel er del af et tema:

Tema om distribution

Relateret indhold

07.10.2025SCM.dk

Toldspecialist styrker danske virksomheder med nyt kontor i Frederikshavn

07.10.2025WITRON Group

Sponseret

Letters of intent signed for new highly automated logistics center in Kungsbacka

06.10.2025SCM.dk

Arla og Maersk etablerer nyt kølelager i Taulov

02.10.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Vakuumløftere til Danmarks største dækhotel

30.09.2025Combilift

Sponseret

Celebrating 100,000 Trucks – Win a Golden Combilift and Support UNICEF

29.09.2025SCM.dk

Logistikvirksomhed reducerer energiforbruget til lagerdrift med 50 procent

29.09.2025TECSYS A/S

Sponseret

Sådan kan din webshop tilbyde sen cut-off og stadig levere næste dag

29.09.2025TECSYS A/S

Sponseret

Fra manuelle plukkelister til WMS: Når lageret skal levere til vækst

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

06.10.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

09.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Roima Intelligence
Konference
Besøg Roima på E-handelskonferencen

Den 9. oktober markerer Dansk Erhverv 20-året for E-handelskonferencen – årets største mødested for e-handlere i Danmark, hvor Roima deltager for første gang. Besøg os på vores stand, få noget lækkert at drikke og lad os sammen løfte glasset for smartere e-commerce.

Dato

09.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

KNAPP A/S
Seminar
Morgenmad hos KNAPP

Deltag i vores undersøgelse af teknologierne bag et højautomatiseret lager. For dem, der vil vide mere om forskellige automatiseringsløsninger og hvilke områder de er bedst egnede til.

Dato

15.10.2025

Tid

07:30

Sted

KNAPP Nordics kontor | Hyllie Vattenparksgata 12, Malmö (lige over broen)

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn