EU-investering skal gøre København smartere

30 millioner EU-kroner skal hjælpe København, Helsinki og Antwerpen til at håndtere storbyudfordringer på den smarteste måde.

IoT-platformen skal gøre det muligt at forbinde data om alt fra luftforurening og affald til trafik. Data, som København allerede har, men som i dag ikke taler med hinanden. .

21.02.2017

SCM.dk

EU investerer 30 millioner kroner i smarte løsninger, der skal afhjælpe København, Helsinki og Antwerpen med nogle af de problemer, der opstår, når mange mennesker bor tæt. Det skriver Københavns Kommune.

Læs også: Bedre IoT-net i Danmark – også til transporten

Investeringen betyder, at de tre byer inviterer nogle af verdens mest innovative og datakompetente virksomheder til at komme med bud på, hvordan man bedst muligt håndterer trafikale, sundhedsmæssige og miljømæssige udfordringer.

EU-udbuddet, der går under navnet Select4Cities, skal med andre ord være med til at løfte byerne til næste Smart City-niveau:

”Smart City-tankegangen ligger i direkte forlængelse af den måde, vi tænker byudvikling på i København, hvor det netop er hensynet til miljø, mennesker og livskvalitet, der er styrende. Vi åbnede sidste år Smart City-laboratoriet Street Lab i hjertet af København, og med Select for Cities går vi skridtet videre i jagten på at skabe en bæredygtig by, som kan rumme endnu flere mennesker på en endnu smartere måde”, udtaler Københavns teknik- og miljøborgmester, Morten Kabell (EL).

Borgmesteren lægger desuden vægt på, at projektet er en god mulighed for virksomhederne. Dels fordi Select for Cities finansierer projektet, der skal ende ud i en IoT-platform. Og dels fordi virksomhederne selv får rettighederne til platformen.

Projektet skal konkret gøre det muligt at forbinde data om alt fra luftforurening og affald til trafik. Data, som København allerede har, men som ikke taler med hinanden.

Læs også: London bliver smartere i stort IoT-forsøg

Virksomheder kan indsende deres bud til Select for Cities frem til den 14. april.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

21.02.2025SCM.dk

IT-trusselsbilledet er fortsat på et konstant højt niveau

20.02.2025SCM.dk

Stor donation styrker AU’s forskning i digitale tvillinger

04.02.2025SCM.dk

Ny rapport: GenAI-revolution sender virksomheders klimaaftryk i vejret

04.02.2025SCM.dk

Nyt højteknologisk udstyr skal forbedre overfladebelægninger

03.02.2025SCM.dk

Brintrør til Tyskland rykker tættere på virkelighed

03.02.2025SCM.dk

Danskernes onlinehandel nåede nye højder i december

31.01.2025SCM.dk

Cybersikkerhed og cyberrisici vil præge verdens virksomheder i 2025

29.01.2025AGR

Sponseret

Bliv Klar til Fremtidens Forsyningskæde: Indsigt og Strategier til 2025

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online