E-handel vil forme logistik i årtier

E-handel har allerede forvandlet lager- og logistikverdenen, og alt tyder på, at den udvikling vil fortsætte, spår Colliers International Group Inc.

"E-handel forventes at stige betydeligt i byer over hele verden”, siger Dwight Hotchkiss, national direktør for industri hos Colliers i USA..

27.10.2015

SCM.dk

Lager- og logistikverdenen har allerede ændret sig på grund af e-handel. Og den udvikling ser ud til at fortsætte, vurderer Colliers International Group Inc.

Læs også: Amazon kan starte dronetests

Fornyligt udgav selskabet en undersøgelse af logistiksektorens seks største regioner. Heri fremgår det, at e-handel vil medføre et behov for en moderniseret forsyningskæde med blandt andet nye mega-distributionsfaciliteter og pakkeafhentningsmuligheder, der dækker den sidste del af leveringen. Det skriver globest.com.

”Vores analyse viser, at e-handel og nye leveringsmetoder er de primære faktorer, der styrer logistiksektoren – både i dag og i fremtiden, da e-handel forventes at stige betydeligt over hele verden”, siger Dwight Hotchkiss, national direktør for industri hos Colliers i USA.

Læs også: Amazon har udvidet området for sine samme-dags leveringer

Og leveringsvirksomheder vil stadig opleve ændringer i forretningen. Eksempelvis prøver Amazon at bryde Federal Express and UPS' duopol på det amerikanske marked. Er leveringsvirksomheder ikke allerede paranoide i forhold til, hvad Amazon planlægger, bør de være det, lyder det fra Jack H. Rosenberg, principal for Colliers i Chicago and national direktør for virksomhedens transport- og logistik-gruppe.

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.06.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Würth vokser med lagerindretning fra BITO

24.06.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog and Lebkuchen-Schmidt complete Vectura pallet stacker crane installation at new central logistics site in Nuremberg

SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

SCM.dk

Kvasir henter 75 millioner kroner til grønt skibsbrændstof

22.06.2026Axacon A/S

Sponseret

Er jeres lager klar til sommerferien?

19.06.2026Gjeddesdal Gods A/S

Sponseret

Når lagerkapacitet og placering skal understøtte vækst

18.06.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

16.06.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde Ri14–Ri18 kombinerer kompakt design, sikkerhed og førerkomfort i ny reachtruck

12.06.2026Global AGV

Sponseret

Global AGV overtager det ”døde” arbejde

12.06.2026WITRON Group

Sponseret

WITRON awarded “Best Warehouse Automation Company”

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle