Dronemarked på vej mod massiv vækst

Frem mod 2020 vil værdien af dronemarkedet på verdensplan vokse eksplosivt, forudser PwC. Det skyldes især de faldende priser, der gør teknologien attraktiv i flere og flere brancher.

Brugen af droner vil sprede sig i stor stil de kommende år, hvilket får PwC til at forudse en eksplosiv vækst i markedets værdi på verdensplan..

11.05.2016

SCM.dk

Over 6000 procent. Så meget forudser konsulentvirksomheden PricewaterhouseCoopers (PwC) i en ny rapport at værdien af det internationale marked for droner – lige fra konstruktion over markedsføring til salg og anvendelse – vil vokse frem mod 2020, skriver Bloomberg.

Læs også: Australien tester postdroner

I dag vurderes markedet at have en forholdsvis beskeden global værdi på to mia. dollars (godt 13 mia. kr.), men over de næste fire års tid, forventer PwC at det tal vil stige til $127 mia., altså omkring 830 mia. danske kroner.

Forklaringen bag den eksplosive vækst skal først og fremmest findes i de hastigt faldende priser og dermed voksende anvendelsesmuligheder, teknologien oplever for tiden. Alt fra marksprøjtning over inspektionsflyvninger til filmoptagelser bliver langt mere tilgængeligt at klare med droner i takt med at omkostningerne falder.

Lovgivning er en udfordring
En af de industrier, der kan se frem til at blive påvirket i stor stil, er logistikbranchen. Droner, der leverer last mile delivery er allerede på vej frem flere steder i verden, ligesom postfirmaer tester dem til levering af breve og småpakker i både byer og svært fremkommelige områder. Faktisk er det ikke så meget teknologien som faktorerne rundt om, der er udfordringen her.

”Den største barriere er faktisk manglen på lovgivning omkring anvendelsen af droner. Priserne på teknologien falder lige nu så hurtigt, at den kan betale sig i forbindelse med en lang række dagligdags opgaver”, siger head of Drone Powered Solutions for PwC i Central- og Østeuropa, Michal Mazur.

Læs også: Amazon tester droner i Holland

På den baggrund er PwC ved at sammensætte et større konsulentteam i Polens hovedstad Warszawa, der skal fokusere på brugen af droner og dataanalyse og erhvervslivet. Polen var det første land i verden til at lovgive omkring den kommercielle brug af droner, herunder pilottræning, regler for BVLOS (beyond visible line of sight), sikkerhed og forsikringsspørgsmål.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup