Disruptions på vej til logistikken

Nogle af de teknologier, der allerede har ændret vores private dagligdag, er også på vej ind i transportsektoren. Og det går stærkt.

Ny teknologi, specielt den mobile, vil forandre logistikbranchen som vi kender den..

11.12.2015

SCM.dk

Teknologi har været det helt centrale aspekt i udviklingen inden for en lang række brancher, sektorer og samfund som helhed de sidste mange år. Nogle af de største teknologiske landvindinger er blevet til forbrugsgoder, der har ændret vores liv.

Læs også: Ny teknologi kræver dyb involvering af organisationen

Nogle af de teknologier er ny på vej over i transport- og logistikbranchen, og de er allerede i gang med at vende den på hovedet. Det skriver DC Velocity.

Først og fremmest handler det selvfølgelig om e-handel, som alene i USA sidste år voksede næsten dobbelt så meget per kvartal, omkring 15 procent, som den samlede vækst i det amerikanske marked. Internethandel er med andre ord altafgørende for en forhandlers succes eller fiasko; ja faktisk liv eller død.

Og for en lang række virksomheder, der er bygget op om de traditionelle handelskanaler (først og fremmest en fysisk butik), betyder det bl.a. at de skal til at gentænke deres distributions- og logistiknetværk, hvis de vil kunne konkurrere – og lykkes med det.

Deres største konkurrenter er således virksomheder som Amazon og eBay, der er født på nettet og komplet indrettet derefter. I 2014 omsatte Amazon fx for mere end resten af den amerikanske e-handels top ti – til sammen. Den succes skal ifølge eksperter i høj grad tilskrives selskabets ekstraordinære kompetencer i forhold til effektiv varelevering.

Teknologi som konkurrencefordel
Nøglen for Amazon er netop teknologi. Amazons brug af værktøjer såsom forecasting-systemer, big data og goods-to-person-løsninger og kompatibelt hardware i form af mobile enheder som tablets, smartphones og andre typer PDA’er er uden sidestykke i branchen.

Lew Manci fra den amerikanske truckproducent Crown Equipment gav sidste år sit bud på, hvordan teknologien vil forandre branchen i forhold til lagerstyring og distribution.

”I løbet af de næste 10 år vil væksten i intelligent designet varehåndteringsudstyr være eksponentiel, og det samme gælder antallet af systemer, der er forbundet med deres omgivelser. De teknologismarte virksomheder vil have folk, der arbejder med intelligente maskiner side om side med robotter og selvkørende trucks i et højt automatiseret miljø,” skrev han.

Læs også: Amazon på vej i luften

Med andre ord, så vil fremtidens logistik se meget anderledes ud end vi kan forestille os i dag. Derfor gælder det for virksomheder om, ikke bare at tænke på teknologi i forhold til effektivitet, produktivitet og praktiske hjælpemidler til komplicerede beslutninger, men som et værktøj til at opnå massive konkurrencefordele.

-AK

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

30.10.2026SCM.dk

Danske cybertalenter blandt Europas bedste i cybersikkerhed

28.10.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Invitation: Få hele værdikæden til at hænge bedre sammen

SCM.dk

Geopolitisk usikkerhed bremser danske virksomheders eksportplaner

SCM.dk

Gode lederrelationer styrker trivsel

26.10.2026SCM.dk

Körber investerer i leverandøruafhængig flådestyring til intralogistik

22.10.2026SCM.dk

Fragtfakturaer kan forbedre styringen af globale transportomkostninger

21.10.2026Columbus

Sponseret

Fra viden til handling: AI-agenter flytter ind i virksomhedernes kerneprocesser

21.10.2026SCM.dk

Virksomheder tester AI og lagerautomatisering i Skive

20.10.2026AlfaPeople

Sponseret

Vælg integrationsmetode til Business Central

15.10.2026Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

05.11.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense

nShift
Webinar
Black Friday: Få styr på leveringer og returvarer uden ekstra manuelt arbejde

Se, hvordan du kan tilpasse leveringsmuligheder, reagere på transportørproblemer og automatisere returregler under årets travleste handelsperiode – helt uden kodeændringer i dit IT-system til leveringer.

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Webinar

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online