Carlsberg-samarbejde sætter fokus på upcycling

Carlsberg er gået sammen med en gruppe globale leverandører for at udvikle den næste generation af emballageprodukter, der kan genanvendes og genbruges - også kendt som Upcycling. Det skriver hjemmesiden sustainablebrands.com.

”Vi ønsker at udvikle løsninger, der ikke kun gavner vores virksomhed, men løsninger, der også gavner miljøet og de samfund, vi opererer i", siger Jørgen Buhl Rasmussen, der er koncernchef i Carlsberg-gruppen..

06.02.2014

SCM.dk

Udtrykket Upcycling bygger på tanken om, at mennesket, gennem ordentlig design, kan have en positiv nettoeffekt på den sociale og økologiske verden. Den tankegang har Carlsberg og en række globale leverandører valgt at følge, og de går nu sammen for at udvikle emballageprodukter, der kan genanvendes og genbruges. Det skriver hjemmesiden sustainablebrands.com. 

Læs også: Carlsberg og Lego på eksklusiv CSR-liste

”Vi ønsker at udvikle løsninger, der ikke kun gavner vores virksomhed, men løsninger, der også gavner miljøet og de ??samfund, vi opererer i. Ved at blive partner med vores leverandører, kan vi opnå langt mere end, hvad hver enkelt virksomhed kan alene”, siger Jørgen Buhl Rasmussen, der er koncernchef i Carlsberg-gruppen.

Carlsberg og de samarbejdende leverandører vil bruge Cradle to Cradle Design Framework®, der er skabt af professor Michael Braungart, til at udvikle en Cradle to Cradle-køreplan og vurdering af deres produkter – en vurdering, der skal undersøge nye produkters potentiale og afsløre, om produkterne indeholder nogle kemikalier eller tilsætningsstoffer, der kan mindske værdien og kvaliteten af materialerne i forhold til muligheden for genbrug.

Læs også: Mennesker betyder alt for Carlsbergs vedligeholdelsesstrategi

"Carlsberg og dets leverandører tager et vigtigt skridt på vejen mod at skabe nye fordele med emballage. Dette samarbejde er et godt eksempel på virksomheder, der sammen planlægger at skabe løsninger på de globale udfordringer, vi alle står over for i fremtiden. Jeg vil opfordre andre virksomheder til at tage samme ansvar og bestræbe sig på, ligesom Carlsberg, at udvikle innovative emballager og nytænke begrebet affald", siger professor Michael Braungart.

Carlsbergs målsætning er at samarbejde med 15 partnere og have fået mindst tre produkter Cradle-to-Cradle certificeret i 2016.

- JDN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

30.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nogle planlægger køreturen til Italien

25.06.2026Global AGV

Sponseret

Slip medarbejderne fri fra "dødt arbejde"

SCM.dk

AI-agenter øger presset på virksomhedernes netværk

SCM.dk

Nyt lermateriale kan reducere madspild i forsyningskæden

27.05.2026Global AGV

Sponseret

Få et gratis og uforpligtende automationstjek

19.05.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når logistikken bliver flaskehalsen i produktionen

18.05.2026Brother Nordic A/S

Sponseret

Case: Integreret opmærkningsløsning sikrer compliance og skalerbarhed hos L’éclair Patisserie

12.05.2026Global AGV

Sponseret

Sig farvel til dyre produktionsstop og flaskehalse

06.05.2026Global AGV

Sponseret

Farvel til regning på 250.000 kr.

05.05.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Din AMR er ikke bare en selvkørende gaffeltruk

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen - hvad kan du automatisere?

Deltag i webinaret og se, hvordan AI automatiserer økonomiprocesser, reducerer manuelt arbejde og giver hurtigere adgang til indsigt i ERP-data.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams