Brugen af RFID stiger markant i USA

En undersøgelse foretaget af stregkode- og RFID-software-udvikleren Cybra viser, at brugen af identifikation via radiofrekvenser er steget signifikant i USA de seneste fire år.

03.08.2012

SCM.dk

Foto: Photos.com .

Antallet af virksomheder i undersøgelsen, der tilkendegiver, at de bruger RFID-teknologien er således forøget med 157 procent i forhold til en lignende undersøgelse i 2008. 54 procent af virksomhederne svarer, at de bruger RFID, mens 16 procent planlægger at indføre teknologien.

Med hensyn til at hente investeringen i RFID hjem igen, svarer 81 procent, at de forventer det sker inden for tre år, mens 56 procent forventer en return on investment inden for to år.

153 amerikanske virksomheder har deltaget i undersøgelsen, hvor cirka halvdelen er kunder hos Cybra, skriver rfidjournal.com.  

- JKK

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

22.04.2025SCM.dk

Nyt projekt og 40 millioner skal styrke produktionen med AI og robotter

22.04.2025SCM.dk

Mangel på kompetencer og lovgivning bremser AI i virksomheder

16.04.2025SCM.dk

Ny robotteknologi skal ruste industrien til at navigere i en usikker verden

11.04.2025AGR

Sponseret

Effektiv lagerstyring starter med pålidelige data

08.04.2025SCM.dk

9 ud af 10 nordamerikanske CPO’er vil indføre AI-agenter i 2025

07.04.2025SCM.dk

Fransk gigant satser stort på kunstig intelligens

04.04.2025Columbus

Sponseret

Enhancing manufacturing with AI: Microsoft Copilot for Field Service explained

03.04.2025SCM.dk

Aktør præsenterer AI-genereret supply chain ’control tower’

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle