Brexit vil ryste forsyningskæder i hele Europa

Briternes nej tak til fortsat medlemskab af den europæiske union vil få vidtrækkende konsekvenser for både hjemlige og udenlandske virksomheder inden for shipping og logistik. Mærsk og DSV mærker allerede effekten.

Briterne stemte sig i sidste uge ud af EU. Det vil få konsekvenser for forsyningskæder over hele Europa. Foto: Flickr/Ian Halsey.

28.06.2016

SCM.dk

I torsdags sagde et lille, men væsentligt flertal af de britiske vælgere nej tak til, at Storbritannien fortsat skal være medlem af EU, sådan som nationen, der omfatter England, Wales, Skotland og Nordirland, ellers – ligesom Danmark – har været det siden 1973.

Læs også: 2015 blev deleøkonomiens år – også i transportbranchen

At den beslutning vil få en lang række store og små konsekvenser kan ingen være i tvivl om. Et af de områder, der vil blive ramt – og som allerede nu kan mærke de første dønninger – er transport- og logistikbranchen. Handelssituationen mellem Storbritannien og det øvrige Europa skal finde nye ben at stå på i den kommende tid, og det vil forplante sig.

Shipping- og transportvirksomheder i det engelske snakker indtil videre om, at Brexit på kort sigt formentlig vil have to effekter; på den ene side vil bevægeligheden af vare blive begrænset, men på den anden side vil der opstå et behov for services, der kan hjælpe både detailhandlende og producenter med at håndtere de skiftende regler og handelsaftaler, skriver Wall Street Journal.

Også på den økonomiske front har Brexit allerede haft en markant effekt. Dels er det britiske pund faldet kraftigt i værdi på verdens valutamarkeder, og dels har adskillige store selskaber i logistikbranchen fået skåret procenter af deres aktiekurser på de toneangivende børser.

Aktiefald i både USA og Danmark
Eksempelvis havde det amerikanske fragtfirma UPS, der da også bakkede op om et ’remain’, allerede fredag eftermiddag, under et døgn efter resultatet af den britiske afstemning lå fast, mistet 2,2 procent af sin værdi i New York, og for FedEx lød minusset på 3,8 procent.

I Danmark har Brexit-bølgen også ramt med styrke. A.P. Møller-Mærsk tabte således 3,1 procent, mens DSV måtte notere en tilbagegang på 5,2 procent på Københavns Fondsbørs. Hos netop DSV, der begyndte at flytte britiske pund ud af sine investeringer tidligere på året, er man dog optimister og ser også muligheder i situationen.

”Hvis du er i Storbritannien i dag og køber varer fra et andet europæisk land, er det ligesom om du køber fra dit eget land. Men efter Brexit vil det blive meget mere besværligt; og der vil komme moms, skatter og importafgifter på produkterne. Dette er dog services, vi tilbyder vores kunder, så på den måde er det også en mulighed for logistikindustrien”, siger adm. direktør for DSV, Jens Bjørn Andersen.

På kort sigt kan britiske handlende, fx den UK-udgaven af Amazon, opleve en stigende handel på grund af det billigere pund, men på længere sigt ser billedet mere uklart ud. Nye handelsaftaler, parallelregler om skat og told og uforudsete restriktioner kan påvirke industrien, selvom virksomhederne fastholder deres langsigtede mål.

Læs også: Tysk lufthavn solgt til kinesere

”Vi tror stadig på den frie handel, og vi tror på, at åbne grænser er en god ting. Så på kort sigt er der ikke noget, der ændrer sig i den måde, vi handler med Storbritannien på”, siger, U.K. senior government relations director i UPS, Richard Currie.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

SCM.dk

Maersk vinder erstatningssag efter brand på containerskib

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle