Big data bliver stort

Konsulenthuset Accenture og BI-udbyderen Eye for Transport fastslår begge, at big data-analyse inden for supply chain vil påvirke virksomhederne signifikant i de kommende år.

Hele 97 procent af de adspurgte i en Accenture-undersøgelse mener, at big data-analyse kan gavne deres supply chains..

19.11.2014

SCM.dk

I den seneste Supply Chain Big Data Report fra Eye for Transport, der beskæftiger sig med Business Intelligence (BI) inden for supply chain og logistik, er hovedkonklusionen, at big data har en signifikant indflydelse på supply chain-direktørernes ageren. Blot 15 procent af respondenterne i rapporten tilkendegiver, at big data har en lille eller ingen indflydelse på deres beslutninger. Det leder Eye for Transport til at fastslå, at big data vil påvirke supply chain-industrien voldsomt i årene frem.

Profitabelt at få styr på big data
Et af de mest overraskende resultater fra rapporten er den forventede ROI-hastighed på big data- analyseløsninger, hvor to tredjedele af de adspurgte forventer, at investeringen har betalt sig selv tilbage inden et år.

Om undersøgelserne

  • Eye for Transport-rapporten bygger primært på svar fra respondenter fra både Europa og Nordamerika. Majoriteten (44,9 procent) af de adspurgte arbejder for virksomheder med en årlig omsætning på mere end en milliard dollars.
  • Accenture-rapporten bygger på web-baseret spørgeundersøgelse blandt 1.014 chefer fra øverste hylde i store globale virksomheder. 

Det er primært en forbedring af synligheden i supply chain, der ligger til grund for investeringer i big data-analyseløsninger. Men også forecasting, S&OP og risk management ses som områder, hvor det kan vise sig profitabelt at få styr på big data. Det gælder både for speditører og andre løsningsudbydere.       

Generelt viser rapporten, at big data vil ændre arbejdsgangene for speditører og LSP (Logistics Service Providers). Ifølge Eye for Transport står det på baggrund af rapporten klart, at big data-analyseløsninger ikke er til at komme udenom for logistik- og supply chain-professionelle. Det vil være en nødvendighed for at differentiere sig fra konkurrenterne, fastslås det.   

Svært at implementere
Også konsulenthuset Accenture er på banen med en ny undersøgelse om big data i supply chain. Den viser, at de fleste virksomheder har høje forventninger til big data-analyser i deres supply chains, men at mange har problemer med at implementere dem.

Accenture har spurgt over 1.000 topledere fra store globale virksomheder for at blive klogere på deres tanker om vigtigheden af big data-analyser i supply chain, hvor langt de er nået med implementeringen og hvilket udbytte de får ud af anstrengelserne. 97 procent af de adspurgte mener, at big data-analyse kan gavne deres supply chains, men kun 17 procent har allerede implementeret analyse-værktøjer i en eller flere supply chain-funktioner. Men ifølge Accenture står mange virksomheder på vippen til at investere i udviklingen af en moden big data analyse-kapacitet. Mere end en tredjedel svarer, at de er i seriøse forhandlinger om implementering, mens tre ud af ti har taget initiativ til det.

Læs også: Big data kan styrke supply chain eksekvering

Konklusionen fra Accenture er, at big data-analyse har et stort potentiale for at forbedre mange dele af forretningen og samtidig få en væsentlig indflydelse på virksomhedens overordnede drift og økonomi.  

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

06.10.2025SCM.dk

Salling Group gør klar til kæmpe solcellepark

03.10.2025SCM.dk

Sådan står det til med datahåndteringen i danske forsyningskædeafdelinger

02.10.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Digital skiltning skaber overblik i undervisningsmiljøet

30.09.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Victor er nu en del af teamet som Application Consultant Graduate

26.09.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Trådløse headsets skaber hurtigere hjælp og bedre kundeservice

26.09.2025SCM.dk

Ny robot klarer de krævende og snævre automatiseringsopgaver

26.09.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Morten er startet som Application Consultant Graduate

26.09.2025SCM.dk

Ny rekord: 661 timer med negative elpriser i 2025

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

06.10.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

07.10.2025

Sted

Copenhagen, Denmark

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

07.10.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense, Claus Bergs Gade 7, 5000 Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

07.10.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

08.10.2025

Sted

København

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Business Central Update

Hold dig opdateret med, hvordan du kan arbejde smartere på tværs af salgs-, service-, projekt- og driftsteams.

Dato

08.10.2025

Tid

11:00

Sted

Online