Amazon åbner 60.000 kvm stort udviklingscenter i Storbritannien

Til efteråret åbner internethandelsgiganten Amazon op for et 60.000 kvadratmeter stort udviklingscenter. Her skal de ansatte blandt andet forske i kunstig intelligens og dronelevering.

Amazons kommende udviklingscenter skal bl.a. arbejde med dronelevering. Foto: Amazon PrimeAir.

08.05.2017

SCM.dk

I sidste uge annoncerede Amazon, at man til efteråret vil åbne et 60.000 kvadratmeter stort udviklingscenter i Cambridge i Storbritannien, der skal have fokus på forskning i kunstig intelligens og dronelevering, skriver CNBC.

Det nye center vil have kapacitet til 400 medarbejdere, men den amerikanske internethandelsgigant har endnu ikke meddelt, hvor mange mennesker, man har tænkt sig at ansætte.

5.000 flere ansatte i Storbritannien
Annonceringen kommer, efter at Amazon i februar lovede at ansætte 5.000 fuldtidsansatte i Storbritannien alene i 2017. Dermed vil virksomheden stige fra 19.000 til 24.000 ansatte alene i UK inden udgangen af i år.

Læs også: Amazon Web Services åbner datacentre i Sverige

Ud over nyheden om udviklingscentret kunne Amazon i sidste uge også meddele, at virksomheden har investeret cirka 56 milliarder kroner over hele landet siden 2010:

”I slutningen af dette år vil vi have mere end 1.500 innovationsrelaterede roller i Storbritannien, der arbejder på alt fra maskinindlæring og droneteknologi til streaming af videoteknologi og Amazon Web Services”, siger Doug Gurr, der er UK country manager for Amazon.

Ifølge Amazon vil det nye udviklingscenter åbne op til efteråret. De ansatte, der til daglig arbejder med produkter som Kindle, Echo og Amazons stemmeassistent Alexa vil alle blive flyttet til det nye center i Cambridge.

- EL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle